Lineer anahtarlamalı relüktans motorun pozisyon kontrolü
Position control of linear switch reluctance motor
- Tez No: 312746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHİR DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada asansör, hastane ve metro kapıları gibi yerlerde kullanılmak üzere 250 N çekme kuvvetine sahip, çift taraflı, 6/4 kutuplu, 3 fazlı, 8A, 24V, 250W'lık bir Lineer Anahtarlamalı Relüktans Motorun tasarımı yapılmıştır. Tasarımı yapılan motorun gücüne uygun olarak hava aralığı ve rotor, translator kutuplarının geometrik ölçülerine göre ideal endüktans profili çıkartılmıştır. Endüktans profilinden motor ve jeneratör olarak çalışma ve anahtarlama bölgeleri belirlenmiştir. Belirlenen değerlere göre C programlama dilinde pozisyona göre PI ve BMD ile hız denetiminin simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Daha sonra motorun PIC18F452 ve işlemcisi ile pozisyona göre hız kontrolü yapılmıştır. Tasarlanan motor içi bir sürücü devresi tasarlanarak motor bir asansör kapısı yükü altında test edilmiştir. Motorun pozisyona göre hızlanma ve yavaşlama eğrileri, titreşim ve akım eğrileri ile hızlanma ve yavaşlamadaki hataları PI ve BMD Denetleyicileri ile ölçülmüş ve performansları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study ,a linear switched reluctance motor is designed which has 250N pull force, and which is double sided ,6/4 poled,3 phased,8A , 24V, 250W, to be used in places such as elevator, hospital, and subway doors. With determined parameters, in the C programming language, PI and fuzzy logic rate and position control simulation of motor is realized. Subsequently, PIC18F452 processor the position control of simulated motor done with it. Motor is tested under the elevator door weight by designing motor-in driver phase. According to the position of motor, acceleration and slowdown curve, vibration and current curve and the errors in acceleration and slowdown were measured under PI and Fuzzy Logic controllers and performances were compared.