Lineer anahtarlamalı relüktans motor tasarımı
Design of linear switched reluctance motor
- Tez No: 318262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHİR DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
LİNEER ANAHTARLAMALI RELÜKTANSMOTOR TASARIMI(Yüksek Lisans Tezi)Harun ÖZBAYGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2011ÖZETBu çalışmada doğrusal hareket eden hassas konum kontrolü ve hızlı tepki istenen asansör, hastane ve metro kapıları gibi yerlerde kullanılmak üzere 250 N çekme kuvvetine sahip, çift taraflı, 6/4 kutuplu, 3 fazlı, 8A, 24V, 250W'lık bir Lineer Anahtarlamalı Relüktans Motor (LARM) tasarımı yapılmıştır. Motorun parametreleri belirlenerek analitik ve sonlu elemanlar metodu (Ansoft Maxwell 3D) ile elektriksel ve manyetik büyüklükleri (endüktans, direnç, verim, stator üzerine etkiyen kuvvetler ve üretilen çekme kuvveti) simule edilmiştir. Tasarımı yapılan motorun gücüne uygun olarak hava aralığı ve stator, translator kutuplarının geometrik ölçülerine uygun olarak motorun ideal endüktans profili çıkartılmıştır. Endüktans profilinden motor ve jeneratör olarak çalışma ve anahtarlama bölgeleri belirlenmiştir. LARM, yapısı itibariyle dairesel hareket yapan Anahtarlamalı Relüktans Motorlar (ARM) ile aynıdır. Her alanda kullanıma uygun olan ARM'ler üzerine birçok çalışma yapılmış ve güç elektroniğindeki gelişmelerle birlikte endüstride sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Basit yapısı, uzun mesafelerde yüksek hız ve hassas konum kontrolü sağlayan LARM'ler otomatik kapı uygulamaları için de oldukça uygundur.
Özet (Çeviri)
DESİGN OF LİNEAR SWITCHED RELUCTANCE MOTOR(M.Sc. Thesis)Harun ÖZBAYGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2011ABSTRACTIn this study ,a linear switched reluctance motor (LSRM) is designed which has 250N pull force, and which is double sided ,6/4 poled,3 phased,8A , 24V, 250W, to be used in places such as elevator, hospital and subway doors which move linearly and in which accurate position control and rapid response is required. Electrical and magnetic quantities (inductance, resistance, efficiency, forces acting on the stator and generated pull forces) of LSRM were obtained by using analytical and predicted by finite element method (Ansoft Maxwell 3D), by determining its parameters. Air gap and stator of designed motor are made in accordance with the motor force and the ideal inductance profile of the motor is made in accordance with the geometric dimensions of translator poles. Operation and switching zones are determined as motor and generator from the inductance profile. LSRM is similar with rotationally moving Switched Reluctance Motor in consideration of its structure. There are many studies about SRMs that are suitable for use in all areas and together with the improvements in power electronics field, they become widely used in the industry. With their simple structure, high speed and sensitive position control feature at long distances, LSRMs are also comparatively suitable for automatic door applications.