İç dişli çarklarda diş profil hasarlarının incelenmesi
A research of teeth profile damages in internal gears
- Tez No: 312747
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ TUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada iç dişli çarkların diş profillerinde oluşan aşınmanın değişimi deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. Teorik çalışmalarda Archard tarafından bulunan ve dış dişli çarklarda kullanılan aşınma denklemi, iç dişli çarklara göre değiştirilmiştir. Denklemin çözümü için bir Matlab programı geliştirilmiştir. Geliştirilen program sayesinde iç dişli çarkların diş profillerinde oluşan aşınmanın değişimi teorik olarak belirlenmiştir. Deneysel olarak iç dişli çarkların diş profillerinde oluşan aşınmanın değişimini inceleyebilmek için çalışma prensibi ?FZG kapalı devre güç dolaşım sistemi? ile benzer olan bir pinyon-iç dişli çark yorulma ve aşınma test düzeneği imal edilerek aşınma deneyleri yapılmıştır. Deneylerde farklı burulma momenti ile yüklenen St50 malzemeden imal edilmiş pinyon ve iç dişli çarklar kullanılmıştır. Farklı yük tekrarlarında pinyon ve iç dişli çarkın diş profillerinde meydana gelen aşınma miktarları ve aşınmanın diş profili boyunca değişimi incelenmiştir. Ayrıca profil kaydırma miktarının ve kaplama malzemesinin iç dişli çarkların diş profillerinde oluşan aşınmaya etkileri deneysel ve teorik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the variation of wear on tooth profiles in internal gears observed theoretically and experimentally. For theoretical studies a wear model found by Archard and used in external gears changed for internal gears. A Matlab programme is developed to solve the wear model in internal gears. By helping this programme, the variations of tooth profile in internal gears were determined theoretically. In order to reveal the variation of wear on tooth profiles in internal gears by experimentally method, a pinion-internal gear fatigue and wear test rig was manufactured similar to ``FZG closed circuit power circulating system??. In the tests, different test torque subjected on St50 steel pinion and internal gears were used. The amount and the variation of wear was investigated for different load cycles on tooth profiles in pinion and internal gears. Also the effect of profile correction and coating materials of wear on tooth profiles in internal gears observed theoretically and experimentally.