AA2024 alüminyum alaşımlarında yaşlandırma ısıl işlemlerinin mekanik özelliklere ve işlenebilirliğe etkisi
The effect of aging heat treatments on the mechanical properties and machinability on AA2024 aluminum alloys
  1. Tez No: 312752
  2. Yazar: SİBEL ERKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, değişik şartlarda yaşlandırma ısıl işlemine tabi tutulmuş (T0, T3 ve T6 numune grupları) AA2024 alüminyum alaşımı mekanik özellikler ve işlenebilirlik açısından incelenmiştir.Mekanik özellikler çekme deneyi, sertlik ve mikroyapı açısından incelenmiştir. Her numune grubu için 150, 200, 250 m/dak kesme hızlarında ve 0,1, 0,2, 0,3 mm/dev ilerleme miktarlarında numuneler, yüzey pürüzlülüğü ve kesme kuvvetleri açısından incelenmiştir. Isıl işleme tabi tutulan T0, T3 ve T6 numune gruplarında 250 m/dak kesme hızı ve 0,1 mm/dev ilerleme miktarında en ideal yüzey pürüzlülüğü ve kesme kuvvetleri elde edilmiştir. Düşük çekme dayanımına sahip numunelerde kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüklerinde artış gözlenirken, yüksek çekme dayanımına sahip numunelerde daha düşük pürüzlü kesme kuvvetleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, AA2024 aluminum alloy, heat treated by different heat treatment conditions (T0, T3 and T6 sample groups), was investigated by means of mechanical and machinability properties.Mechanical properties tensile, hardness and microstructure are investigated. Samples were examined by means of surface roughness and cutting forces at 150, 200 and 250 m/min cutting speeds and 0,1, 0,2 and 0,3 mm/round the amount of progress for each sample group. T0, T3 and T6 sample groups applied to heat treatment processing save the ideal surface roughness and cutting forces at 250 m/min cutting speed and 0.1 mm/round the amount of progress. While cutting forces and surface roughness of samples are being high in low tensile strength, high tensile strength samples have shown lower surface roughness and cutting forces.