Türkiye'de çok modlu taşımacılıkta en kısa yolların belirlenmesi
Determinig the shortest paths for multi- modal transportation in Turkey
- Tez No: 312790
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çok modlu taşımacılık en az iki ya da daha fazla taşıma türünün (karayolu, demiryolu, denizyolu ya da havayolu) tek bir taşımacılık zincirinde birleştirilmesidir. Çok modlu taşımacılığın getirdiği faydalar ekonomik, çevresel ve operasyonel boyuttadır ve bu taşımacılığın önemi uluslararası ve şehirlerarası gibi uzun mesafe ulaştırma problemlerini içeren lojistik uygulamalarında önem kazanmaktadır.Bu çalışmada, Türkiye' de yurt içi taşımacılıkta mevcut coğrafi şartlar göz önüne alınarak karayolu ve demiryolunu içeren entegre bir sistem önerilmiştir. Önerilen sistemde, karayolları ve demiryollarının mevcut durumları değerlendirilerek, demiryolu ile ulaşımın olduğu yerlere demiryolu ile, demiryolunun olmadığı yerlere karayolu ile ulaşılarak tüm ülkede en kısa turun bulunması hedeflenmiştir. Bu bağlamda gezgin satıcı problemleri ile en kısa yolların belirlenmesinde karınca kolonisi algoritması kullanılmıştır.Taşımacılık faaliyetlerinin maliyetleri arasında en büyük payı enerji maliyetleri oluşturmaktadır. Bu nedenle bulunan en kısa yollar tüketilen enerji miktarı açısından incelenmiştir. Ayrıca, çevreye yayılan karbondioksit miktarı da değerlendirilmiş ve güvenlik, arazi kullanımı, gürültü ve alt yapı maliyetleri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Multi-modal transport is combination of at least two or more type of transportation (road, rail, sea or air) as a single transport chain. Multi-modal transportation benefits brought by economic, environmental and operational size and importance of this international and inter-city transport logistics applications, including problems such as long distance transportation is gaining importance.In this study, Turkey's geographical conditions, taking into consideration the existing domestic transport by road and rail with an integrated system is proposed. The proposed system, by evaluating the current status of roads and railways, rail transport by rail to places that the railway is not reached by road to places all over the country aimed to find the shortest tour. In this context, traveling salesman problems with ant colony algorithm is used to determine the shortest routes.Energy costs constitute the largest share of the costs of transport activities. Therefore, the amount of the shortest paths is examined in terms of energy consumption. In addition, the amount of carbon dioxide emitted to the environment is evaluated and safety, land use, noise and infrastructure costs are interpreted.