Kırşehir ili atmosferindeki polenlerin araştırılması
The research of the atmospheric pollen grains in Kirşehir
  1. Tez No: 312802
  2. Yazar: ALİ SAVAŞ BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma 01 Mart 2005 / 28 Şubat 2006 tarihleri arasında Kırşehir'de yapılan aeropalinolojik çalışma olup, belirlenen mevkiilerde bulunan bitkilerin polinizasyon periyodlarında bu bitkilere ait polenlerin neden olduğu alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisinde hekimlere yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Kırşehir ili içerisinde Gölhisar, Bahçelievler ve Karayolları Müdürlüğü istasyonlarında Gravimetrik yöntemin uygulama aracı Durham kullanılarak elde edilen örnekler incelenmiştir. Kırşehir atmosferindeki polenlerin belli bir alan başına düşen miktarı, Durham aracına yerleştirilen preparatlar yardımı ile cm² alan birimi olarak haftalık ve aylık periyotlarda saptanmış, elde edilen veriler grafiklendirilmiştir. Çalışma bölgelerinde 12'si ağaç ve çalı, 12'si otsu olmak üzere toplam 24 takson belirlenmiştir. Sıcaklık, rüzgar hızı ve nisbi nem oranı artışları, polen miktarını pozitif olarak, yağış ise negatif yönde etkilemiştir. Sonuçlar, meteorolojik faktörlerle karşılaştırılarak, aylık polen takvimi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is an aeropalynolojical study performed in Kırşehir in the period of March 1th, 2005 ? February 28th, 2006 and it is aimed to help physicians with the diagnosis and treatment of airborne pollen grains causing allergic diseases. Samples which came from Gölhisar, Bahçelievler and Karayolları in Kırşehir have been analyzed at two different stations by using the Durham-gravimetric method?s application. The amount of the pollen grains in Kırşehir atmosphere per certain area has been measured as cm2 units with respect to the specified area within weekly and monthly periods by the help of the microscope slides placed in the Durham instrument and the obtained results are shown through graphics. A total 24 taxa of 12 trees and scrubs, and of 12 herbaceous plant, have been determined in the research area. The increase in the temperature,wind speed and relative humidity rates have affected the amount of pollens positively and also effected the precipitation negatively. The results are compared with the meteorological factors. The monthly pollen calender is prepared.