İntermodal taşımacılık ve lojistik köylerin AB ve Türkiye uygulamaları
Intermodal transportation and logistic villages aplications of European Union and Turkey
- Tez No: 312811
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
İGünümüz dünyasında her alanda yaşanan gelişmeler, ulaştırma sektörünün yeniden şekillenmesine neden olmuştur. Küreselleşmenin yaygınlaşması ile birlikte ön plana çıkan ulaştırma sektörü gün geçtikçe ülkelerin ekonomisinde ve dünya ticaretinde daha önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Temel ulaştırma sorunlarını çözemeyen ülkeler hiçbir sektörde başarılı olamamakta ve belirleyici rol oynayamamaktadırlar. Bu gerçekten yola çıkarak ulaştırma sektörünün yapısal dinamiklerini sadece ülkemiz içindeki durumu ile değil dünya genelinde ve Avrupa Birliği ile olan ekonomik ve yasal ilişkilerimiz çerçevesinde de ele alınması gerekmektedir.Avrupa Birliği ile entegrasyona giderken, Türkiye'nin bölgede ulaştırma konusunda bir lojistik üs olma misyonunu üstlenebilmesi için küresel lojistik ve intermodal taşıma ağlarının geliştirilmesi önem taşımaktadır.Türkiye'nin dış ticaretinde yaşanan coğrafi ve yapısal değişim, ulaştırma sisteminde önemli sonuçlar ortaya çıkarmakta, hızlı teslim ve tedarik zincirlerinin etkin yönetimine olan gereksinimi arttırmaktadır. Ulaştırma hizmeti kullanıcıları, ürünlerini uygun zaman, uygun yer, uygun kalitede ve uygun fiyatla ulaştıracakları rekabetçi, etkin bir ulaştırma hizmeti talep etmektedirler.Bu nedenle, tedarik zinciri yönetimi, lojistik, entegre ulaştırma-intermodal taşıma önem kazanmakta, intermodal taşımaya olan talep artmaktadır. Bu gelişmelere bağlı olarak, ulaştırma sektöründe aktörlerin rolü geleneksel taşıma fonksiyonundan lojistik hizmetlerin sağlanmasına doğru radikal bir değişime uğramıştır.Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de etkin bir intermodal taşımacılık ve lojistik köy sistemin kurulması için gereksinimlerin belirlenmesi, küresel dinamiklerin intermodal taşıma ve lojistik sisteme etkilerinin analizi, intermodal taşımacılık ve lojistik köylerin Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'deki uygulamalarının irdelenmesi ayrıca intermodal taşıma ve lojistik sistemin geliştirilmesi için ulusal ve uluslararası rekabet açısından tüketiciler, taşıyıcılar, lojistik hizmeti verenler ve hükümet politikalarının dikkate alınarak strateji ve politika önerilerinde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
In the present world, devolopments in all areas cause to reshape transportation sector. By spreading of globalization, transportation sector that taking over has begun to play an important role in economy of countries and in world trade day by day. Countries that cannot solve the basic transportation problems cannot succeed and decisive role in any sector. For this reason, structural dynamics of transportation sector should be handled not only concerning status in our country but also in worldwide and in frame of economic and legal relationship with European Union.When integrated with European Union, for Turkey undertaking the mission of a logistic station in the region, the devolopment of global logistic and intermodal transportation network in important.Geographical and structural changes in the foreing trade of Turkey reveal significant results in transportation system and cause of increasing the need in guick delivery and effective management of supply chains. Users of transportation service request and competitive and effective transportation service arriving to right location with affordable price in a timely.Therefore, supply chain management, logistic, integrated intermodal transportation come into prominence and demand for intermodal transportation is increasing. Depending on these devolopments, the role of actors in the transportation sector has radically changed from traditional transportation functions to the supplying of logistic services.The aims in this study are to determine requirements for establishment of an effective intermodal transportation and logistic village system in Turkey, to analysis of effects of the global dynamic on intermodal transportation and logistic system and to examine of intermodal transportation and logistic applications of villages in the European Union and Turkey. Moreover, this study aims also to propose strategy and policy fort he devolopment of intermodal competition by considering consumers, carriers, logistic providers and goverment policies.