Amasra limanının hidrografik haritasının hazırlanması ve İp iskandil ile GPS sistemlerinin irdelenmesi
Preparing the hydrographic map of Amasra port and examination of GPS systems and rope fathometer
- Tez No: 312812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Liman inşaatlarının hidrografik ölçümlerinde kullanılan ip iskandil ve GPS sistemleri ve bu sistemlerin hassasiyetleri irdelenmiştir, örnek olarak da Amasra Limanında çalışmalar yapılmıştır ve bu çalışmalar sonucunda Amasra Limanının hidrografik haritası hazırlanmıştır.Bu amaçla, ip iskandil ve GPS yöntemleri ile ne kadar hassasiyette ölçüm yapılabileceği araştırılmıştır, ölçümlerde en doğru sonucu elde etmek için uygulama sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler verilmiştir. Derinlik ölçme yöntemleri açıklanmıştır ve İp iskandil sistemi ile yapılan ölçümler ile diğer iskandil yöntemleri karşılaştırılmıştır. Aynı şekilde koordinat ölçme yöntemleri açıklanmıştır ve GPS ile yapılan ölçümler ile diğer koordinat ölçme yöntemleri karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak daha hassas bir sonuç elde etmek için uygulama sırasında kullanılan yöntemler ile diğer var olan yöntemler kıyaslanmıştır. İp iskandil ve GPS yöntemleri kullanılarak Amasra Limanının Hidrografik haritası oluşturuldu ve münhani eğrilerinden yararlanarak liman içerisindeki ve dış kısmındaki derinlikler hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the precision of the rope fathometer and GPS systems being used for hydrographic measurements of port constructions were examined; for example, there have been studies conducted on Amasra Port and as a result of these studies hydrographic map of the Amasra Port have been generated.For this purpose, the precision of rope fathometer and GPS systems have been investigated; information was given about the terms to be given considered to obtain the most accurate results. The methods were explained for depth measurement, also other fathometer methods and rope fathometer methods were compared. Likewise, coordinate determination methods were explained; coordinate addressing methods and GPS were compared with conducted measurements.As a result, application methods and other present methods were compared to obtain a more accurate result. Hydrographic map of the Amasra Port was generated by using Rope fathometer and GPS and information about the inside and outside depth of the port was given by use of contour curves.