Bazı muhtemel probiyotik türlerin inulin varlığında antioksidan aktivite ve immünolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of antioxidant activity and immunological properties of promising probiotic cultures in the presence of inuline
  1. Tez No: 312810
  2. Yazar: HANİFE AYŞEGÜL MENDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA ASLIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Gastrointestinal sistem (GİS) epitel hücreleri, sistemik ve mukozal bağışıklıkta önemli rol oynayan sitokinleri salgılamaktadır. Proinflamatuvar sitokinlerin aşırı, uzun süreli salınımı GİS'de inflamasyona bağlı oksidatif hasarı arttırarak, inflamatuvar barsak hastalıkları ve/veya kolon kanserine yol açabilmektedir. Bu çalışmada insan ve gıda kaynaklı, ekzopolisakkarit (EPS) üretimlerine göre seçilmiş Laktobasil ve Bifidobakteri kültürlerine ait 5 suşun antioksidan aktiviteleri, Caco-2 ve CCL-221 hücrelerine tutunması ve interlökin (IL)-6 ve IL-8 salınımları üzerindeki etkisinin araştırılması, EPS üretim miktarları ile ilişkisi belirlenerek gıda ve tıp alanında kullanımının önü açabilecek probiyotik suşların belirlenmesi amaçlanmıştır. Seçilmiş bu suşlara ve özelliklerine prebiyotik etkinin araştırılması da hedefler arasındadır. Suşların EPS üretim miktarları 28±0,7 mg/L ile 155±0,4 mg/L arasında değişen miktarlarda bulunmuş, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus B3 (155±0,4 mg/L) ve Bifidobacterium breve A28 (122±0,7 mg/L) yüksek EPS üreten suşlar olarak belirlenmiştir. İnulin prebiyotiğinin suşların canlılık, EPS ve otoagregasyon yeteneği üzerindeki etkisi araştırılmış, inulinin bu özellikler bakımından suşların etkinliğini arttırdığı tespit edilmiştir. Antioksidan etki spektrofotometrik ve fibroblast hücelerinde olmak üzere iki farklı yöntemle araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gastrointestinal system (GIS) epitelium cells secrete cytokines which play an important role in systemic and mucosal immunity. Chronic and excess secretion of proinflammatory cytokines leads to oxidative damage related to inflammation that causes inflammatory bowel disease and/or colon cancer. In this study, it has been targeted to determine the relationship between the exopolysaccharide production and antioxidant activity, effect on interleukin (IL)-6 and IL-8 secretion on Caco-2 and CCL-221 cells of 5 strains with the origin of human and food origin those selected from Lactobacillus and Bifidobacterium cultures according to EPS production. It was aimed to select new probiotic strains for clinical and food industry. Of the strains EPS production was observed between 28 ±0,7 mg/L and 155±0,4 mg/L and Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus B3 (155±0.4 mg/L) and Bifidobacterium breve A28 (122±0.7 mg/L) has showed the highest EPS production capacity. Inulin effect on viability, EPS and autoaggregation ability has been investigated and determined the inulin has improved these properties. Antioxidant activity has been observed by both spectrophotometric method and using fibroblast cell cultures.