Kırmızıaltı serbest elektron lazerinin (KA-SEL) fizik ve kimya uygulamaları
Physics and chemystry applications of infrared free electron laser ( IR-FEL)
  1. Tez No: 312813
  2. Yazar: ÖZDEN KONAKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kırmızıaltı Serbest Elektron Lazerinin (KA-SEL) Fizik ve Kimya Uygulamaları adlı tez çalışmasında, ilk olarak Serbest Elektron Lazeri (SEL) ve SEL fiziği genel olarak açıklanmıştır. Daha sonra SEL'lerin klasik lazerlerle karşılaştırıldıklarında sahip oldukları avantajları ve bu avantajları sayesinde, kırmızıaltı serbest elektron lazerleri ile gerçekleştirilebilen fizik ve kimya uygulamaları araştırılmıştır.Gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde SEL'lerin kullanımı ile fizik ve kimya alanlarındaki uygulamalar belirlenmiştir. Bunlar fizik alanında yoğun madde fiziği, katıhal fiziği, yüzey fiziği, plazma fiziği, nanoteknoloji uygulamaları iken, kimya alanında; fotokimya, mod seçici kimya, izotop ayrımı, ince film üretimi, spektroskopi ve mikroskopi uygulamaları alt başlıklarında toplanarak açıklanmıştır.Ayrıca bu uygulamaların gerçekleştirilmesinde kullanılan Lazer Depolama İşlemi (PLD), Kırmızıaltı Matris Yardımlı Lazer Desorpsiyon/İyonlaşmalı Kütle Spektroskopisi (IR MALDI MS), Kırmızıaltı Matris Yardımlı Atmalı Lazer ile Buharlaştırma (IR MAPLE), Kırmızıaltı Rezonans Artırıcı Çoklu Foton İyonizasyonu (IR REMPI), Yüzey Etkisi Artırılmış Lazer Desorpsiyon/İyonizasyon Kütle Spektrometresi (SELDI MS), Kırmızıaltı Serbest Elektron Lazeri ile Fotoakustik Spektroskopi (SEL-PAS) gibi yöntem ve teknikler araştırılarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Physics and Chemistry Applications of Infrared Free Electron Laser, firstly Free Electron Laser (FEL) and FEL physics have been explained generally. FELs have some advantages compared to conventional lasers, thanks to these advantages physics and chemistry applications have been investigated by IR-FEL.The result of investigations carried out, by using FELs physics and chemistry applications have been determined. When these applications in terms of physics such as condensed matter physics, solid state physics, surface physics, plasma physics, nanotechnology applications, at the chemistry; photochemistry, mode selective chemistry, isotope separation, thin-film production, spectroscopy and microscopy applications have been explained.To carry out these applications, Pulsed Laser Deposition (PLD), Infrared Matrix-Assisted Laser Desorption/Ionization Mass Spectrometry (IR MALDI MS), Infrared Matrix Assisted Pulsed Laser Evaporation (IR MAPLE), Infrared-Resonance-Enhanced-Multiphoton-Ionization (REMPI), Surface-enhanced laser desorption/ionization (SELDI MS), Infrared Free ElectronLaser Photo-acoustic spectroscopy (FEL PAS) used at these applications also have been explained.