Bazı alkali (baz) katalizörlerinin hazırlanması, karakterizasyonu ve bu katalizörler varlığında yağlardan transesterleşme tepkimesi ile biyodizel üretimi
Synthesis of some alkali base catalysts, its characterization and production of bioidesel with transesterification reaction of oils in the catalysts
- Tez No: 312846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT DEĞİRMENBAŞI AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Biyodizel, bitkisel, hayvansal ya da kullanılmış yemek yağlarının katalizör eşliğinde bir alkol ile transesterleşme reaksiyonu sonucu açığa çıkan ve yakıt olarak kullanılan bir üründür. Transesterleşme tepkimesinde elde edilen biyodizelin verimini etkileyen en önemli parametrelerden biri, kullanılan katalizörlerdir. Böylece, sabunlaşmayı önleyen, yüksek verimli ve tekrar kullanılabilirliği yüksek heterojen katalizör geliştirme çabaları günümüzde büyük bir hız ve önem kazanmıştır. Bu çalışmada LiNO3 yüklenmiş ?-Al2O3 kalsine edilerek heterojen katalizör hazırlandı. Bu katalizör, metanol ve bitkisel yağın transesterleşme reaksiyonu ile biyodizel (yağ asidi metil esterleri) eldesinde heterojen katalizör olarak kullanıldı. Transesterleşme tepkimesi üzerine LiNO3'ın ?-Al2O3'ya oranı, alkol/yağ oranı, alkol cinsi, yağ cinsi, transesterleşme reaksiyonu sıcaklığı ve süresi, katalizör miktarının etkisi ve tekrar kullanılabilirliği incelenmiştir. Transesterleşme tepkimesinin optimum koşulları belirlenmiştir. %15'lik LiNO3/?-Al2O3 oranı, 15:1 metanol/yağ oranı, 773 K kalsinasyon sıcaklığı, 5 saatte 338 K reaksiyon sıcaklığı ve kütlece %3'lük katalizör kullanılarak yapılan transesterleşme tepkimesi sonucunda elde edilen metil esterlerinin dönüşümü %90 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Biodiesel is produced by transesterification of vegetable oils, fats or waste oils with short-chain alcohols in the presence of a catalyst and it is used as a fuel. One of the most important parameter that effects the biodiesel production efficiency is the type of the catalyst. Therefore the studies for development of regenerable heterogeneous catalyst that prevents the soap formation, and having high yield, gain big importance in recent years. In this study LiNO3 impregnated of ?-Al2O3 were calcinated and used as heterogeneous catalysts for the synthesis of biodiesel (fatty acid meyhyl esters, FAME). The ratio of LiNO3 to nano- ?-Al2O3, molar ratio of alcohol/oil, type of alcohol and oil, transesterification reaction temperature and time, and the concentration of the catalyst were used as the parameters of the study. A methyl ester yield of 90% was obtained under the catalyst preparation and transesterification conditions of LiNO3 loading of 15 wt%, calcination temperature of 773 K, 5 hours of reaction time at 338 K, and using 3 wt% catalysts and molar ratio of methanol/oil of 15:1.