Ahşap emprenyesinde bor bileşiklerinin kullanımının ahşabın yanmasına etkisi
The effect of boron compounds combustion the wood used in wood impregnation
  1. Tez No: 312845
  2. Yazar: OSMAN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, inşaat sektöründe önemli bir yer tutan sarıçam odununun yanma mukavemetini arttırmak istedik. Amacımızı gerçekleştirmek için bu çalışmada Bor Enstitüsü tarafından üretilen ve Ahşap Bor olarak adlandırılan ?Disodyum Pentaborat Dekahidrat? (Na2-5B2O3-10H2O) bileşiği kullanılmıştır. Bu amaçla sarıçam odunundan ASTM D 358 esaslarına uyularak hazırlanan örnekler ?Disodyum Pentaborat Dekahidrat? (Na2-5B2O3-10H2O) bileşiği ile %5 - % 10 - %15 oranında üç ayrı çözelti hazırlanarak emprenye edilmiştir. Emprenye süresi olarak çok kısa süreli (3 dakika), kısa süreli (10 dakika), orta süreli (2 saat), uzun süreli (1gün) ve çok uzun süreli (1 hafta) olmak üzere 5 ayrı süre seçilmiştir. Emprenye metodu olarak daldırma yöntemi seçilmiştir. Emprenye edilen numuneler ASTM E 160-50'ye göre yanma deney cihazında yakılarak sonuçlar incelenmiştir.Sonuç olarak yanma kayıpları incelendiğinde yanma sonrası kalan malzeme miktarı emprenye süresi ve çözelti yoğunluğu arttıkça yanma sonrasında kalan malzeme miktarında önemli ölçüde artışlar olduğu tespit edilmiştir. Çok kısa süreli(3 dakika) emprenye süresinde %5 lik çözelti yoğunluğunda yanma sonrası kalan malzeme miktarı % 10 olarak gerçekleşirken, çok uzun süreli (1 hafta) emprenye süresi ve %15'lik çözelti yoğunluğunda yanma sonrası kalan malzeme miktarı %70 olarak gerçekleştiği görülmüştür. İnşaat sektöründe sıkça kullanılan sarıçam odununun yanmaya dayanıklı hale getirmek için ?Disodyum Pentaborat Dekahidrat? (Na2-5B2O3-10H2O) bileşiği ile %15 çözeltide 1 hafta süre ile emprenye edilerek kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
In this study, holds an important place in the construction industry would like to increase the strength of pine wood combustion. To accomplish our goal in this study produced by the Institute of Boron and Boron Wood called“disodium Pentaborat Decahydrate”(NA2-5B2O3-10H2O), the compound used. For this purpose, pine wood samples prepared in accordance with the principles of ASTM D 358“Disodium Pentaborat Decahydrate”(Na2-5B2O3-10H2O) compound with 5% - 10% - 15% in three separate solution was prepared by impregnation. Impregnation as a very short time period (3 minutes), short-term (10 minutes), medium term (2 hours), long-term (1 day) and very long-term (1 week) was chosen to be 5 different time. Impregnation method was chosen as a simple dipping method. The samples impregnated according to ASTM E 160-50 combustion test results were examined by burning device.As a result, the amount of material remaining after fire combustion losses analysis and solution density with increasing time of impregnating a significant increase in the amount of material remaining after combustion were determined. Very short-term (3 min) 5% solution during impregnation intensity by 10% the amount of material remaining after combustion takes place in a very long-term (1 week), impregnation time and the amount of material remaining after combustion a density of 15% to 70% in solution had occurred. Frequently used in the construction industry to make it resistant to combustion pine wood,“Disodium Pentaborat ekahidrat”(Na2-5B2O3-10H2O) compound was impregnated with 15% solution is recommended for 1 week.