Glukoz tayini için polianilin-polivinilsülfonat filme glukoz oksidaz enziminin immobilizasyonu ile yeni bir biyosensör hazırlanması
Preparing a new biosensor for glucose determination by immobilization of glucose oxidase in polyaniline-polyvinylsulphonate film
- Tez No: 312856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, glukoz tayini için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Bu amaçla, platin levha üzerinde anilinin polivinilsülfonat, potasyum ferrisiyanür ve metilen mavili ortamda elektropolimerleşmesi ile polianilin-polivinilsülfonat-ferrisiyanür ve polianilin-polivinilsülfonat-metilen mavisi filmleri hazırlandı ve özellikleri birbirleriyle karşılaştırıldı. Polianilin-polivinilsülfonat-ferrisiyanür filminin optimum çalışma şartları belirlendi. Glukoz oksidaz enzimi, polianilin-polivinilsülfonat-ferrisiyanür film içine hapsetme yöntemiyle immobilize edildi. Glukoz tayini, hazırlanan enzim elektrodun yüzeyinde gerçekleşen enzimatik tepkime sonucu oluşan hidrojen peroksitin ve ferrisiyanür medyatörünün indirgenmiş halinin 0,30 V'da yükseltgenmesine dayanarak yapıldı. Biyosensörün glukoz tayini için çalışma aralığı tayin edildi. Glukoz biyosensörünün cevabına pH'nın ve sıcaklığın etkisi araştırıldı. Biyosensörün tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi. Biyolojik ortamlarda olabilecek girişimlerin biyosensör cevabı üzerine etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, new amperometric biosensor for determination of glucose was developed. Polyaniline-polyvinylsulphonate-ferricyanide (PANI-PVS-FC) and polyaniline-polyvinylsulphonate-methylene blue (PANI-PVS-MB) films have been prepared on the platinum electrode by the electropolymerization of aniline was carried out in the presence of PVS, FC and MB. Optimum conditions of PANI-PVS-FC film was determined. Glucose oxidase enzyme has been immobilized in PANI-PVS-FC film via the entrapment method. Glucose detection is based on the oxidation of hydrogen peroxide and reduced form of ferricyanide at 0,3 V produced by the enzymatic reaction on the enzyme electrode surface. The linear working range of biosensor for glucose was determined. The effects of pH and temperature on the response of the glucose biosensor were investigated. Reusability and storage stability were determined of the biosensor. Interference effects were investigated on the amperometric response of the biosensor.