Perge Batı Nekropolisi M58 Mezarı
The Tomb M58 From the West Necropolis of Perge
  1. Tez No: 770483
  2. Yazar: HİLAL KILIÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE AYÇA POLAT BECKS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Perge kentinin Batı Nekropolisi'nde, parsel 42 sınırları içerisinde yer alan M58 Mezarı, düzgün kesilmiş kireçtaşı bloklarla örülmüş, yüksek bir podyum üzerine konumlandırılmış, tetrastylos prostylos planlı, üst yapısı arşitrav, friz ve üçgen alınlıkla oluşturulmuş, iki hyposoriona sahip anıtsal bir mezar yapısıdır. Mezarın güneybatısında, mezara yakın konumu nedeniyle yapıyla ilişkili olduğu düşünülen bir lahit (L1) ve büyük bir sunak bulunmaktadır. Roma İmparatorluk Dönemi'nde inşa edilen mezar, cephe düzenlemesi ve mimari detayları ile tipolojik olarak tapınak tipli bir mezardır. Toplumda saygınlık kazanmış, önemli vasıfları olan, yüksek statüye sahip soylu bireyler için inşa edilen bu tip mezar yapılarında, bireyin ölümünden sonra da saygınlığını koruduğunu belirtmek ve onu yüceltmek amaçlanmaktadır. Ayrıca görkemli kamu yapıları gibi, tapınak tipli mezarlar da refahı, zenginliği ve statüyü vurgulayan birer propaganda aracı olarak görülebilir. Anadolu'da erken örneklerini Likya'da MÖ 4. yüzyıldan itibaren gördüğümüz bu mezar tipi, MS 1. yüzyılın ortalarından itibaren ve özellikle MS 2. yüzyılda yaygın olarak görülmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The tomb M58, located within the boundaries of parcel 42 in the Western Necropolis of Perge, is a monumental structure built with smoothly cut limestone blocks, situated on a high podium, with a tetrastylos prostylos plan, a superstructure formed with architrave, frieze, and triangular pediment, and two hyposorions. To the southwest of this tomb building, there is a sarcophagus (L1) and a large statue basis, which are thought to be related to the structure due to their close location to the tomb. The tomb, which was built during the Roman Imperial Period, is typologically included in the“Temple Tomb”class with its façade arrangement and architectural details. These tombs, built for noble individuals with high status, who gained prestige in the society and had important qualities, were intended to indicate that the individual retained their dignity after their death and to glorify him/her. In addition, like magnificent public buildings, temple tombs can also be seen as propaganda tools emphasizing prosperity, wealth, and status. The earliest examples of this type of tombs in Anatolia can be found in Lycia from the 4th century BC onwards, and it became widespread from the middle of the 1st century AD and especially in the 2nd century AD.