Farklı tuzlama yöntemlerinin ve sorbat uygulamasının kaşar peyniri kalitesine etkisi
Effects of different salting methods and sorbate application on quality properties of kashar cheese
- Tez No: 312929
 - Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, iki farklı tuzlama yönteminin (kuru ve haşlama suyunda tuzlama) ayrıca olgunlaşma süresince küflenmeyi önleyici potasyum sorbat uygulamasının (%5 konsantrasyonunda 2 dakika daldırma yöntemi) Kaşar peynirinin kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 4±10C'de olgunlaştırılan Kaşar peynirleri olgunlaştırmanın 5., 30., 60. ve 90.
Özet (Çeviri)
In this study, two different salting methods (dry salting and salted in scalding water) and also application of potassium sorbate to prevent mold growth (in 5% concentration, for 2 minutes immersion method) were investigated effects on quality properties of Kashar cheese. For this purpose, Kashar cheeses ripened at 4±10C were performed in terms of physical, chemical, microbiological and sensory analysis at 5th, 30th, 60th and 90th days of ripening and these characteristics were compared during ripening periods.