Pastırmanın serbest amino asit kompozisyonu ve diğer bazı kalitatif özellikleri üzerine farklı nitrit seviyelerinin etkileri
The effects of different nitrite levels on free amino acid composition and some other qualitative properties of pastirma
  1. Tez No: 312928
  2. Yazar: EBRU ERDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET İRFAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Araştırma pastırma üretiminde farklı seviyelerinde nitrit kullanımının serbest amino asit (SAA) kompozisyonu ve diğer bazı kalitatif özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Bu amaçla pastırmalara kürleme aşamasında 0, 50, 100 ve 150 ppm miktarlarında sodyum nitrit (NaNO2) ilave edilmiştir. Pastırma üretiminin farklı aşamalarında SAA kompozisyonu, kalıntı nitrit, pH, nem, TBARS, tuz ve renk (L*, a*, b*) analizleri, tüketime hazır pastırmalarda ise bu analizlere ilave olarak toplam aerobik mezofilik bakteri, laktik asit bakteri, Micrococcus/Staphylococcus, maya-küf ve Enterobacteriacea sayıları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different levels of nitrite use on free amino acids (FAA) composition and some other important quality properties of pastırma. With this purpose, sodium nitrite (NaNO2) of 0, 50, 100 and 150 ppm levels was added to the pastırma at the curing stage. In production stages of pastırma, FAA composition, residual nitrite, salt, pH, moisture, TBARS and colour (L*, a*, b*) analyses, and total aerobic mesophilic bacteria, lactic acid bacteria, Micrococcus/Staphylococcus, mold and yeast and Enterobacteriaceae counts were determined.