Çoğul değerli fonksiyonlar ve sabit nokta teoremleri
Multi-valued functions and fixed poinst theorems
- Tez No: 313004
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TELCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dört bölümden oluşan bu çalışmada metrik uzaylar üzerinde belirli koşulları sağlayan çoğul değerli dönüşümler için sabit nokta teoremleri incelendi ve bazı genellemeler yapıldı.Birinci bölümde tek değerli ve çoğul değerli fonksiyonların sabit noktaları ile ilgili ön bilgiler verildi.İkinci bölümde Hausdorff metrik uzayları ve özellikleri incelenip bu uzay üzerindeki daraltan dönüşümlerin sabit noktaları araştırıldı.Üçüncü bölümde Fisher'in tanımladığı ?-uzaklık fonksiyonu yardımı ile çoğul değerli dönüşümlerin sabit noktaları incelendi ve çoğul değerli dönüşüm çiftleri için ortak sabit nokta teoremleri verildi.Son bölümde ise çoğul değerli dönüşümler için genelleştirilmiş sabit nokta teoremleri ile Caristi tipindeki çoğul değerli dönüşümler incelendi ve bunlarla ilgili bazı sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters.The fixed point theorems of multi-valued functions which satisfies several conditions on the metric spaces are examined and some generalizations are obtained.In the first chapter, the pertinent background materials about fixed points of single-valued and multi-valued functions are given.In the second chapter, Hausdorff metric spaces, its properties and the fixed points of contraction mappings on this spaces are examined.In the third chapter, the fixed points of multi-valued mappings using ?-distance function defined by Fisher are examined and common fixed point theorems for pairs of multi-valued functions are obtained.In the last chapter, fixed point theorems which are generalized to multi-valued mappings with Caristi type multi-valued mappings are examined and some results are obtained.