Orta ölçekli belediyelerde kullanılabilecek karekod barkod destekli doküman yönetim sistemi
2D bar code based document management system used in medium-sized municipalities
- Tez No: 313007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURŞEN TOPÇUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezin amacı, günümüzde artan evrak yoğunluğuna bağlı olarak kullanımı yaygınlaşan doküman yönetim sistemlerini inceleyerek, kamu kurum ve kuruluşlarındaki resmi dokümanların arşivlenmesi ve sınıflandırmasında standardizasyon oluşturmak amacıyla T.C. İç İşleri Bakanlığı tarafından kullanımı zorunlu hale getirilmiş olan standart dosya planına uygun bir doküman yönetim sistemi oluşturmaktır. Geliştirilen doküman yönetim sistemi karekod barkod kullanarak arşivlemenin hatasız ve tutarlı oluşturulmasını sağlamaktadır. Doküman yönetim sistemi ile entegre olarak çalışan iş akış yönetim sistemi, kullanıldığı kurum ve kuruluşların içersinde yer alan departmanların performansını ölçme imkanı sağlar. Ayrıca iş akış yönetim sistemi elektronik imzanın kullanımı için gerekli olan alt yapıyı sağlamaktadır.Bu tez 2012 yılında yapılmıştır ve 72 sayfadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the common document management systems stemming from increasing document density and so to manage a document management system which is appropriate for the usage of standard file plan which has been made compulsory to be used by the Turkish Republic Interior Ministry with the aim of providing standardization for archiving and classifying the official documents of public institutions. This document management system provides accurate and consistent archiving by means of using data matrix barcode. The workflow management system which works in accordance with document management system, makes it possible to measure the performance of the departments which exist in the institutions they are being used in. Moreover, workflow management system provides the infrastructure necessary for the usage of electronic signature.This study was completed in 2012 and consists of 72 pages.