Güneş enerjisinden elektrik üretimi
Electrical energy generation from solar energy
  1. Tez No: 313006
  2. Yazar: AZADE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN KARAÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin kuzeybatısında, Edirne İlinde bulunan Trakya Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi için fotovoltaik paneller kullanılarak güneş enerjisinden elektrik üretiminin sağlanacağı bir sistemin tasarımı ve bu sistemin ekonomik durum tespiti yapılmıştır.Sistemin analizi, TRNSYS; ?Transient System Simulation? programında yapılmıştır. Trakya Üniversitesi, Prof. Dr. Ahmet Karadeniz yerleşkesinde bulunan Mühendislik-Mimarlık Fakültesinin bir yıllık elektrik faturaları baz alınarak aylık toplam tüketimlerinden günlük ortalama tüketim değerleri belirlenmiştir. Elektrik üretimi, güneş enerjisinden fotovoltaik paneller aracılığı ile sağlanmaktadır. Sistem elektrik şebekesine bağlı olacak şekilde tasarlanmıştır.Edirne İli için 1995 yılına ait hava verileri baz alınarak simülasyon yapılmıştır. Sistemde inverter ile beraber düzenlenmiş PV dizileri kullanılmıştır. Sistemin optimizasyonu için, TRNOPT, harici bir simülasyon programı olan Genopt programı Hooke-Jeeves algoritması ile kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an electric generation system from solar energy using photovoltaic panels is designed and its economical conviency was analysed for Trakya University Engineering and Architecture Faculty in Edirne in northwest of Turkey.The sysytem analysis was performed by TRNSYS ?Transient System Simulation? program. Daily avarage electric energy consumption was calculated based on monthly electrical invoices of Trakya University Engineering and Architecture Faculty in Prof. Dr. Ahmet Karadeniz Campus, for one year period. Electrical energy will be generated from solar energy via photovoltaic panels; however, the system will be connected to common electric grid at the same time in order to be able to supply electric energy when solar energy is not enough.Simulation for Edirne is performed on the basis of weather data of 1995. PV arrays with inverters are used in the system. TRNOPT was used together with an external simulation program Genopt with Hooke-Jeeves algorithm for the system optimization.