Özel hayata ve özel hayatın gizliliğine karşı suçlar
The crimes againts to privacy and areas of private life
- Tez No: 313096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
İnceleme konusu çalışmada, özel hayatın gizliliği ve bir bakıma onun tartışılmaz uzantısı olan haberleşme dokunulmazlığı hakkı, kişiler hukuku, Anayasa hukuku, uluslararası hukuk ve insan hakları boyutu dışında, ayrıca, bu düzenlemeleri cezai yaptırıma kavuşturan ceza hukuku boyutu ile ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Türk hukuku bakımından özel hayatın gizliliği, kendisine en üst düzeyde, yani anayasal düzeyde güvence bulmanın yanı sıra, Ceza Kanununda da ?Özel Hayat? ve ?Hayatın gizli alanını? olarak cezai himayenin konusu olmuştur.5237 sayılı TCK' da, özel yaşama saygı hakkına ayrı bir önem verilmiş olup, ilk defa ve ayrıntılı olarak bu alana ilişkin suçlar kanunun ikinci kitabının, ikinci kısmının dokuzuncu bölümünde ayrıntılı olarak düzenlemeye gidilmiştir. Özel hayatın gizliliği hem genel olarak, hem de çeşitli yönleriyle ayrıca düzenlenmiş, bu konuda özel hükümler ihdas edilerek ülkemizin bu açıdan gelişimi bakımından, önemli adımlar atılmıştır
Özet (Çeviri)
Searchment of the study of private life, privacy and in a sense it will not be discussed with an extension of communication immunity rights, other law, constitutional law, international law and human rights dimension, outside the well, these arrangements sanctions which brought the criminal law dimension and specifically examined. Turkish law in terms of private life, privacy, its highest level, namely the constitutional level of assurance of finding, as well as in the Criminal Code or“private life”and“Life is sacred space”as a criminal under the auspices of the issue has become.In criminal law; the right to respect for private life has been given a special importance, as detailed in this field for the first time and the second book of criminal law, as detailed in the ninth episode of the second part was to organize. Protection of private life and in general, and also arranged various aspects of this issue is to establish specific provisio