İdari davada davadan feragat ve davayı kabul
Withdrawal of the appeal and acceptance of the case in administrative case
  1. Tez No: 313097
  2. Yazar: ERCAN GÖKTEPEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İdari Yargılama Usulü Kanunu, feragat ve kabul konusunda Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa atıfta bulunmuştur.Davadan feragat, davacının mahkemeye yönelik tek taraflı bir irade beyanı ile talep sonucundan vazgeçmesidir. Hukuki nitelik itibariyle feragat çift nitelikli bir işlemdir.Davacı, davasından feragat etmekle davaya konu ettiği esas haktan da feragat etmiş olur. Bunun anlamı aynı hakkın tekrar dava konusu edilememesidir.Davayı kabul davaya son veren diğer bir taraf işlemi olup, davalının davacının talep sonucunu mahkemeye yönelik tek taraflı irade beyanı ile kabul etmesidir. Davayı kabul de davadan feragat gibi talep sonucuna ilişkin kısmen ya da tamamen yapılabilir. Davayı kabul hukuki niteliği itibari ile hem maddi hukuka hem de usul hukukuna dayanan karma karakterli bir işlemdir. Bu işleme her iki hukuk dalı da birlikte uygulanır.Feragat ve kabul idari yargının amaç ve özellikleri ile Danıştay'ın istikrar kazanmış içtihatları da göz önüne alınarak İdari Yargılama Usulü Kanununda müstakil olarak düzenlenmelidir. Feragat ve kabul İdari Yargılama Usulü Kanununda müstakil bir bölüm içerisinde özgün bir şekilde düzenlenirken ayrıntılı hükümlere yer verilmelidir
Özet (Çeviri)
Administrative Procedure Act refers to Rules of Civil Practice Act about waiver and acceptance.Withdrawal of the appeal is plaintiff?s relinguish of the result of his demand with unilateral declaration of intent towards to court. Withdrawal of the appeal of case is bilateral commission with respect to juridical characteristic.By the plaintiff?s withdrawing his appeal he withdraws his main right which is the subject of his case which means that the same right cannot be sued plaintiff.Acceptance of the case being another side?s commission ending the case is defendant?s acceptance of the result of the plaintiff?s demand with unilateral declaration of intent towards to court. Acceptance of the case is also can be done partly or completely about the result of demand as is withdrawal of the appeal.Acceptance of the case is a mixed-character commission which is based on both substantive law and procedural. The both branch of law can be also aplied to this commission.Withdrawal of the appeal and acceptance of the case should be regulated separately in Administrative Procedure Act by bethinking the purposes and characteristics and Council of State of precedences of a case which grows steady .While withdrawal of the appeal and acceptance of the case are regulated in Administrative Procedure Act in a separate part as originally, detailed rules should be regulated about withdrawal of the appeal and acceptance of the case.