Transfer fiyatlandırması
Transfer pricing
- Tez No: 313117
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 617
Özet
Türkiye'de transfer fiyatlandırması uygulaması 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 13'üncü maddesi ile ?Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı? ismi altında ve 01/01/2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Transfer fiyatlandırması ilişkili kişiler arasında yapılan mal veya hizmet alım ya da satımında uygulanan fiyat veya bedeli ifade etmektedir. Transfer fiyatlandırmasının hukuki niteliğinin tespiti çabası içerisinde değinilen anlamıyla transfer fiyatlandırması özellikle idare hukuku kavram ve kurumları kullanılarak incelenmiştir. Geniş anlamda vergi hukukunun ilke ve kavramlarından yararlanan bu tezin amacı, transfer fiyatlandırmasını bütünsel bir şekilde değerlendirerek tutarlı bir kuramsal arka plan oluşturmaktır. Bu çalışmada transfer fiyatlandırmasının kuramsal alt yapısının yanında uygulamaya yönelik değerlendirilmesi yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : Transfer fiyatlandırması, emsallere uygunluk ilkesi, örtülü kazanç dağıtımı.
Özet (Çeviri)
January 1st, 2007 marks the commencement of formal transfer pricing practice in Turkey by way of article 13 of Turkish Corporate Tax Law (numbered 5520) under the title ?Disguised Income Distribution via Transfer Pricing.? Transfer pricing implies the prices applied to the purchase and sale of goods and services between related parties. In the efforts of determining legal nature of transfer pricing, with its stated meaning in this study, transfer pricing has been examining by using concepts and institutions of administrative law, particularly. This thesis utilizing principles and concepts of law of taxation in extensive meaning aims to constitute a coherent theoretical background by assessing the transfer pricing in a holistic way. In the study, in addition to the theoretical background, its application is evaluated.Key words : Transfer pricing, arm?s length principle, disguised income distribution.