The effects of foreign direct investment on democracy: A comparative analysis of Argentina and Turkey
Doğrudan yabancı yatırımın demokrasiye etkisi: Arjantin ve Türkiye karşılaştırması
  1. Tez No: 292999
  2. Yazar: İDİL ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL NAZIM İREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde 1980-2000 dönemleri arasında doğrudan yabancı yatırımın Arjantin ve Türkiye demokrasileri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu tezin üç temel amacı bulunmaktadır; doğrudan dış yatırımın siyasal etkilerinin değerlendirilmesi, doğrudan dış yatırımın Türkiye ve Arjantin'deki gelişiminin incelenmesi ve Arjantin ve Türkiye'ye 1980-2000 yılları arasında giden doğrudan dış yatırımın siyasal etkiler göz önünde bulundurularak karşılaştırılmasıdır.Bu tez, doğrudan dış yatırımların gelişmekte olan ülkelerin demokrasi düzeylerini aynı şekilde etkilemediğini savunmaktadır. Bu bağlamda, doğrudan dış yatırımların siyasal etkilerinin; yatırımların çeşidine, sektöre, kaynak ülkenin gelişmişlik düzeyine ve ev sahibi ülkenin hazmetme kapasitesine bağlı olduğu savunulmaktadır.Arjantin ve Türkiye örnekleri incelendiğinde, her iki ülkede de liberalleşme ve dış yatırım ile birlikte ekonominin büyüme gösterdiği, vatandaşların yaşam standartlarının arttığı ve demokrasinin geliştiği gözlemlenmiştir. Fakat söz konusu süreç her iki ülkeyi de dışa bağımlı ve dış şoklara karşı kırılgan bir duruma getirmiş ve halk üzerinde etkisi büyük olan ekonomik ve politik krizlerle sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the relation between Foreign Direct Investment (FDI) and the level of democracy in Turkey and Argentina in between the years 1980-2000. It has three aims; first to revisit the political effects of FDI. Second to examine the development of FDI in Turkey and Argentina and third to compare and contrast the two countries in regard of the FDI they received and FDI?s political effects.This dissertation argues that not all types of FDI facilitate the level of democracy in developing world. The political effects of FDI depend on the sector, type of FDI as well as the development level of the source country and the absorption capacity of the host country.Looking at Argentina and Turkey, it was found out that in both of the countries with the beginning of liberalization and the arrival of FDI, the economy grew and life standards of the citizens improved resulting in the improvement of the democracy. But, this period made both of the countries dependent to external sources and fragile to external shocks resulting in economic and political crisis with heavy burdens on the lives of the citizens.