Kişisel verilerin korunması
Data protection
  1. Tez No: 313119
  2. Yazar: ELİF KÜZECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKSUT MUMCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 478
Özet
Kişisel veri, en genel şekliyle belirli ya da belirlenebilir bir kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade eder. Çalışmamız içerisinde çeşitli açılardan değerlendirilecek olan bu deyimin burada kısaca ?biz?e ilişkin pek çok bilgiyi nitelediği belirtilebilir. İşte tam da bu nedenle kişisel veriler önemlidir, çünkü kendimize ilişkin olanın üzerindeki denetimimizi kaybettiğimiz noktada kişiliğimizi özgürce geliştirmemiz ve bireysel özerkliğimizi korumamız da olanak dışına çıkacaktır. Sürekli izlenen, gözlenen, davranışları yönlendirilen bireyin özgürlüğünden de söz edilemez.Kişisel verilerin korunması Türkiye'de önemi yeni yeni anlaşılmaya başlanan bir konudur. Oysa özellikle Avrupa'da yarım asrı geçen bir süredir hararetli tartışmaların konusu olmaktadır. Konunun özellikle 1970'li yıllardan sonra artan oranda önem kazanmasında ise özellikle teknolojideki hızlı gelişimin etkili olduğu söylenebilir. Bilgisayarların ortaya çıkıp daha çok bilginin, daha hızlı, daha kolay ve daha ucuz depolanması; bilgisayarları birbirine bağlayan ağlarla bunların kolaylıkla paylaşılabilmesi ve ilişkilendirilebilir hale gelmesi kişilerin özel yaşamlarına yönelik tehditlerin artmasına neden olmuştur.Bu bağlamda çalışmamız içerisinde temelde üç sorunun yanıtı aranmıştır: (i) kişisel verilerin korunması neden gereklidir; (ii) kişisel verilerin korunması yönünde dünyada ne gibi çalışmalar yapılmaktadır ve bunlar hangi ilkeleri kapsamaktadır; (iii) Türkiye'de kişisel verilerin korunmasının normatif temelleri nedir ve etkin hukuksal korumanının sağlanabilmesi için neler yapılmalıdır. Çalışmamızda son olarak Kişisel Verilerin Korunması Yasa Tasarısında yer alan hükümler değerlendirilmiş, görüş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Personal data can be defined as any information relating to identified or identifiable natural person. This statement, which has been evaluated in various aspects in this study, covers lots of information on ?us?. Protection of personal data is of legal significance, as lack of informational self determination leads to create obstacles in developing our personality and protecting our personal autonomy. It shall also be mentioned that we could not discuss about the freedom of a person who has been under permanent surveillance.Technological developments, especially speed up after 1970?s, can be idendified as a milestone of the debate on data protection. Invention of computers creates an opportunity to collect, use and store much more information and also to make correlations between them. However the importance of personal data protection has been discussed in European countries over four decades, paralell to rapid development of information technologies, in Turkey the importance of the issue is recently begun to be understood.In this context three main questions are to be answered within the content of the research: (i) why protection of personal data is a must; (ii) what are the recent developments regarding to the issue at the international level; (iii) what are the legal basis of data protection in Turkey and what shall be done in order to restore an efficient legal protection? Finally the provisions in Draft Code of Data Protection in Turkey are evaluated.