Türkiye'de kredi kartı kullanımının temel makro ekonomik değişkenler üzerindeki etkileri
The effects of credit card usage on the basic macroekonomic variables in Turkey
  1. Tez No: 313192
  2. Yazar: SERKAN GÖKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİDE ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada bankacılık sektörünün en önemli araçlarından birisi olan kredi kartlarının temel makro ekonomik değişkenler üzerine olan etkileri incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde kartlı ödeme sistemine gelinceye kadar geçen süreçte ödeme sistemlerinin gelişimi ortaya konulmuştur.İkinci bölümde Türkiye'de kredi kartı kullanımından etkilendiği düşünülen milli gelir, faiz oranı, istihdam, kamu gelirleri, turizm, enflasyon, dış ticaret işlemleri, özel tüketim harcamaları, paranın dolaşım hızı gibi temel makro ekonomik değişkenler belirlenmiş ve kredi kartı kullanımı ile bu değişkenler arasındaki ilişkiye dair literatür taraması yapılmıştır.Son bölümde ise kredi kartlarıyla yakın ilişkisi olduğu düşünülen seçilmiş beş farklı değişken ile kredi kartı harcamaları arasında ne gibi bir etkileşim olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. 2002-2011 yılları arasında aylık dönemler itibariyle yapılan Granger nedensellik analizi sayesinde kredi kartı kullanımı ile milli gelir, özel tüketim harcamaları, vergi gelirleri, enflasyon ve paranın dolaşım hızı arasındaki etkileşimin yönü tespit edilmiş olup En Küçük Kareler Yöntemiyle de parametrelerin katsayıları tahmin edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this our study, it is determined that the effects of credit card use which is one of the most important tools of the banking sector on selected basic macroeconomic variables in Turkey. In first chapter, the evolation of payment systems until card payment system is examined.The second part of this study, the previous research on the relationship between basic macroeconomic variables and credit card usage is investigated.In the last chapter, the interaction between selected five different variables and credit card spending is investigated by an empirical study for Turkey. The direction of interaction is determined by Granger Casuality Test and the coefficients of relationships are determined by Least Squares Method.