Bir sigorta şirketinde kalite fonksiyon göçerimi uygulaması
Quality function deployment application in an insurance company
  1. Tez No: 313203
  2. Yazar: ÖMER CAN AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR KEÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde artan rekabet koşulları ve globalleşme sonucunda işletmeler de sürekli gelişme içerisinde olmak durumundadırlar. İşletmelerin rekabet ortamında süreklilik sağlayabilmesi, rekabet koşulları karşısında ayakta durabilmesi ve hedeflerine ulaşabilmesi, müşteri isteklerini karşılama düzeyine bağlı olmaktadır. Müşteri isteklerine zamanında ve doğru cevaplar verebilmek `Kalite Fonksiyon Göçerimi' yardımıyla daha etkin bir biçimde gerçekleşebilmektedir. Kalite Fonksiyon Göçerimi müşteri isteklerini belirleyip, buna göre ürün tasarlanmasını sağlayan bir süreçtir.Bu çalışmanın amacı Kalite Fonksiyon Göçerimi'ne ilişkin bilgi vererek KFG sürecinin uygulamasını ortaya koymaktır. Hizmet sektörü içinden bu amaç doğrultusunda sigorta sektörü seçilmiştir. Çalışmada ele alınan sigorta şirketi; müşteri beklentilerine cevap verebilmeyi ve sürekli gelişimi kendine ilke edinmiş ve bu sektörde önemli bir yere sahip olan bir şirkettir. Çalışmada sigorta hizmetinden yararlanan müşterilere KFG'ne yönelik anket uygulanmış, müşterilerin şirketlerden ne tür beklentileri olduğu araştırılmış ve sigorta şirketinin kalite evi ortaya çıkarılmıştır. Sonuç olarak müşteriler açısından bir sigorta şirketinde bulunması gereken en önemli özelliğin fiyat olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today?s conditions as a result of increasing competition conditions and globalization business administrations are also required to be in a continuous development. Business administrations depend on customer-demands to stand against competition conditions and achieve their objectives. To meet customer demands correctly on time is fulfilled effectively with the help of `Quality Function Deployment?. Quality Function Deployment is a system which determine customer demands and design products according to them. The objective of this study is to introduce its application in the service business with Quality Function Deployment. Insurance sector has been chosen in line with this objective among service businesses. The insurance company which the application is practiced in adopt a principle to meet customer demands and continuous development and in this sector it is a company having an important place. In this study a questionnaire has been applied to the customers benefiting from insurance services, it has been investigated what kind of customers? expectations from the companies and a quality house of the insurance company is developed. As a conclusion, the most important property that needs to be in an insurance company for customers has emerged as price.