Atatürkçü düşünce ve uygulamaların algılanması ve yorumu (1938-1948)
The perception and interpretation of the Kemalist thoughts and practices (1938-1948)
  1. Tez No: 313256
  2. Yazar: MURAT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 608
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk dönemi (1923-1938) uygulamaları ve ideolojik perspektifinin, kendisinden sonra ne mecraya doğru aktığı ve nasıl algılandığı üzerinde durulmaktadır.1938-1948 yıllarının iç-dış gelişmeleri çerçevesinde, Türkiye'nin sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal gidişatı incelenmekte; bu gidişatın, kendisinden önceki dönemin ideolojik akışına uygunluk/uyuşmazlık yaklaşımları ele alınmaktadır. Bu açıdan Mustafa Kemal Atatürk ve dönemi algısının, 1938-1948 yılları arasında alınan kararlara nasıl ve ne ölçüde etkide bulunduğu ve dönemin kendi özelliklerine göre ne yönde değiştiği izah edilmeye çalışılmaktadır. Bir başka açıdan ise, Atatürk döneminde meydana gelen uygulamaların değerlendiriliş biçimlerinin ve laiklik, milliyetçilik, halkçılık gibi ideolojiler zincirinin, hangi özgün katkılar ile devredildiği sorusuna da yanıt aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to describe the practices and ideological perspective predominant in the period of Mustafa Kemal Ataturk, founder of Republic of Turkey (1923-1930), emphasising the turn it takes and the way it is perceived after him.Social, economic, cultural and political course of events in Turkey were scrutinised within the framework of nation-wide and international developments in 1938-1948 with a concentration on conforming/nonconforming approaches of the conduct compared to the previous periods. From this point of view, best endeavours have been made to describe how and to what extent the way Mustafa Kemal and his time is perceived has been influential on decisions made between 1938 and 1948, and how they changed depending on the idiosyncratic characteristics of the period. Yet, from another point of view, answers are sought to see which genuine contributions have been made to alienate the way practices of Ataturk?s period were evaluated in addition to a chain of ideologies such as secularism, nationalism, populism.