Vasiyetnamenin açılması
Opening the testament
  1. Tez No: 837463
  2. Yazar: HAFİZE GÜL GÖKBEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER ÇABRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Vasiyetname, mirasbırakan tarafından tek taraflı olarak düzenlenen ve mirasbırakanın serbestçe geri alabileceği bir ölüme bağlı tasarruftur. Mirasbırakan tarafından tek taraflı olarak düzenlenmeleri ve serbestçe geri alınabilmeleri, mirasçıların ve ilgililerin çoğu zaman mirasbırakana ait bir vasiyetnamenin varlığından ve içeriğinden haberdar olabilmelerini zorlaştırır. Oysa vasiyetnameden doğan hakların kullanılabilmesi için öncelikle vasiyetnamenin açılması ve ilgililerin vasiyetnamede yer alan tasarrufları öğrenmeleri gerekir. Bu nedenle kanun koyucu Türk Medeni Kanunu'nun 596. maddesinde bir koruma önlemi olarak vasiyetnamenin açılmasını düzenlemiştir. Açılma kavramı, vasiyetname kapalı teslim edilmişse fiilen açılarak (örneğin, bir zarf içinde teslim edildi ise zarfın yırtılması şeklinde) ilgililer huzurunda okunmasını ifade ederken vasiyetname zaten açık olarak teslim edilmiş ise belgenin içeriğinin okunması anlamına gelir. Vasiyetnamenin açılmasının maddi hukuk bakımından doğurduğu sonuçlar oldukça önemlidir. Zira vasiyetnamenin açılması, miras hukukuna ilişkin bazı davaların süreleri bakımından da başlangıç noktası teşkil etmektedir. Bu çalışmada öncelikle vasiyetnamenin açılması kavramı, bu usule konu olabilecek şekli anlamda ölüme bağlı tasarruflar ve vasiyetnamenin teslimi hususuna yer verilmiştir. Tezin temelini oluşturan vasiyetnamenin açılma usulü ve bu usulün devamı niteliğindeki vasiyetnamenin tebliği ikinci bölümde incelenmiştir. Son bölümde ise vasiyetnamenin açılması ile ortaya çıkacak sonuçlar ve uygulamada sıkça karşımıza çıkan tenfiz kavramı ve davasına değinilmiştir. Bu çalışma ile başlıklar hakkında literatürde yer verilen hususların, doktrinde öne sürülen görüşlerin, uygulamadaki kararların ve İsviçre öğretisinde yer verilen görüşlerin bir arada sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
A testament is a testamentary disposition that is unilaterally issued by the testator and can be freely revoked by the testator. The fact that they are issued unilaterally by the testator and can be freely revoked by the testator makes it difficult for the heirs and interested parties to be aware of the existence or content of the testator's will. However, in order to exercise the rights arising from the will, the will must first be opened and the parties concerned must learn the dispositions contained in the testament. For this reason, the legislator has regulated the opening of the testament as a protection measure in Article 596 of the Turkish Civil Code. The concept of opening refers to the reading of the will in the presence of those concerned by actually opening it if it has been delivered closed, while if the testament has already been delivered open, it means reading the contents of the document. The consequences of the opening of the will in terms of substantive law are very important. This is because the opening of the will constitutes the starting point for the duration of some lawsuits related to inheritance law. In this study, firstly, the concept of opening the testament, the testamentary dispositions that may be subject to this procedure and the delivery of the will are analysed. The procedure of opening the testament, which constitutes the basis of the thesis, and the notification of the testament, which is the continuation of this procedure, are analysed in the second part. In the last part, the results of the opening of the testament and the concept of enforcement and litigation, which are frequently encountered in practice, are discussed. With this study, it is aimed to present the issues in the literature, the opinions put forward in the doctrine, the decisions in practice and the opinions in the Swiss doctrine together.