Farklı liselerde öğrenim gören öğrencilerin dil öğrenme stratejileri ile yabancı dil kaygıları arasındaki ilişki: İstanbul ili Tuzla ilçesi örneği
The relationship between foreign language learning strategies and foreign language classroom anxiety of high school students
  1. Tez No: 313317
  2. Yazar: YEŞİM AÇIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Araştırmanın amacı, farklı liselerde öğrenim gören öğrencilerin dil öğrenme stratejileri ile yabancı dil kaygıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Bunlar; Giriş, Kavramsal Çerçeve, Yöntem, Bulgular ve Yorum, Sonuç Tartışma ve Öneriler şeklindedir.Araştırma, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında İstanbul İli Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 9 farklı lisede öğrenim gören 429 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Bu öğrencilerin 208'i kız, 221'i erkektir.Araştırmada öğrencilerin dil öğrenme stratejilerini ölçmek için Oxford (1990) tarafından geliştirilen ve Cesur (2008) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Dil Öğrenme Stratejileri Envanteri; öğrencilerin yabancı dil kaygı düzeylerinin belirlenmesi için Horwitz (1986) tarafından geliştirilip Dalkılıç (2001) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Yabancı Dil Kaygı Ölçeği, demografik özellikler için de araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır.Dil Öğrenme Stratejileri Envanteri'nin 6 alt boyutu bulunmaktadır. Bu alt boyutlar; Bellek, Bilişsel, Telafi, Üst Biliş, Duyuşsal ve Sosyal Stratejilerdir. Yabancı Dil Kaygı Ölçeği'nin alt boyutu bulunmamaktadır.Araştırmada demografik özelliklerin yüzde ve frekans tabloları çıkarılmıştır. Ayrıca öğrencilerin dil öğrenme stratejileri ve yabancı dil kaygıları, bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının analizi yapılmış ve kendi aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 15 programında analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.Araştırmanın bulguları değerlendirildiğinde Dil Öğrenme Stratejileri Envanteri alt boyutları ile Yabancı Dil Kaygı Ölçeği arasındaki ilişkiyi belirlemek için yapılan Pearson Korelasyon Analizi sonucunda tüm alt boyutlar arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Sonuçlar farklı liselerde öğrenim gören öğrencilerin dil öğrenme stratejileri ile yabancı dil kaygıları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to analyse the relationship between foreign language learning strategies and foreign language classroom anxiety of high school students the research consists of five sections. These are; Introduction, Conceptual Framework, Methods, Results and Explanation, Conclusion Discussion and Recommendations.The research was carried out in 2011-2012 academic year on 429 students studying in 9 different high schools affiliated to İstanbul Tuzla District Education Directorate. 208 female and 221 male students got involved in this research.In order to determine foreign language learning strategies of the student, Oxford?s Strategy Inventory of Language Learning; to measure foreign language classroom anxiety Horwitz?s Foreign Language Classroom Anxiety Scale and also for demographic characteristics, Personal Information Form prepared by the researcher were used in this research.Strategy Inventory of Language Learning includes six dimensions: memory, cognitive, compensation, metacognitive, social and affective strategies. Foreign Language Classroom Anxiety Scale does not include any dimensions.The frequency tables and percentage of demographic characteristics were presented. Also,Language learning strategies and foreign language classroom anxiety of the students were tested; analysis on whether those variables diversified or not was carried out according to demographic characteristics and the relationships among them were analyzed. The acquired data were analyzed and interpreted by SPSS15 program.As a result of Pearson?s Correlation Analysis that was done to determine the relationships between `Strategy Inventory of Language Learning? sub-dimensions and ?Foreign Language Classroom Anxiety Scale? a significant relationship was founded among all sub-dimensions in a negative way when the results of the research was evaluated.Results reveal there is a significant relationship in a negative way between language learning strategies and foreign language classroom anxiety level of the high school students.