Les traces des strategies d'apprentissage au milieu scolaire du Lycee Saint-Joseph d'Istanbul: 1923-1968
İstanbul Saint Josef Fransız Lisesi eğitim ortamında öğrenme stratejilerinin izleri: 1923-1968
  1. Tez No: 333538
  2. Yazar: DAVUT DİVARCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA AĞILDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tarihin başlangıcında ihtiyaçlardan doğup, tarihsel süreç içinde ihtiyaç halini alan dil, insanlığın varoluşundan itibaren mahiyetini kaybetmemiş, aksine daha fazla büyüyerek bilimin saflarında kendine yer bulmuştur. Geçmişten bugüne bireyler, toplumlar ve uluslar arasında iletişime imkân sağlayan dilin dünya üzerindeki çeşitliliği, ekonominin ve sanayinin iletişim köprüsü üzerine kurduğu maddi köprülerin toplumları birbirine yaklaştırması ve küreselleşmenin ilk adımlarının atılmasıyla farklı bir boyut kazanmıştır. İşte bu dil çeşitliliğinin ve yakınlaşmaların ürünü olarak yabancı dil kavramı önem kazanmış ve onun etkili öğrenilmesi ihtiyacı doğmuştur. Yukarıdaki bilgiler ışığında denilebilir ki: bir toplumda öğrenilen yabancı dilin ne denli etkin bir şekilde öğretildiği ve ne tür bir yöntem uygulanması gerektiği, söz konusu dilin o toplumdaki tarihi süreci incelenerek elde edilebilir. Nitekim Türkiye?de de eğitim camiasında önemli bir yere sahip olan yabancı dil eğitimi konusunda Türk Eğitim Tarihi kapsamında araştırma yapılması gerekli görülmektedir. Zira, Türk eğitim tarihinin amacı, en eski tarihlerden günümüze kadar Türk milletinin ürettiği benimsediği, giriştiği eğitim ve öğretimle ilgili düşünceleri, kurumları, uygulamaları ortaya koymak, insan yetiştirilmeye çalışıldığını araştırmak, Türk toplumlarının mutluluğu ve mutsuzluğu ile eğitim ve öğretim ilişkisini araştırmak, bugünkü eğitimin sorunlarımızı en iyi biçimde çözebilmek için geçmişten bir takım dersler çıkarılıp çıkarılmayacağını tartışmaktır. (Akyüz,2011:1) Ülkemizde son yıllarda ikinci yabancı dil eğitimi konusu önem kazanmış ve İngilizcenin yanı sıra Almanca ve Fransızca dilleri orta öğretim kurumlarında zorunlu ders olarak konulmuştur. Bu sebepledir ki Fransızcanın öğretim etkililiğini artırmak için eğitim tarihi araştırmaları ışığında dilsel ve kültürel açıdan Fransızca öğretiminin incelenmesi gerekmektedir. Biz bu çalışmamızda, 1923-1968 yıllarını kapsayan bir dönemde İstanbul Saint Josef Lisesi eğitim ortamında öğrenme stratejilerinin izlerini bulmayı amaçladık. Stratejileri belirlemede Paul Cyr?in (1996) ?Öğrenme Stratejileri? isimli eserinden faydalanmaya çalıştık. Büyük ölçüde O?Malley ve Chamot?un(1985a, (1985b) öğrenme stratejilerini sınıflandırılması ile ilgili çalışmasından beslenerek ortaya konulan bu eser, izini süreceğimiz stratejileri belirleme açısından kullandığımız temel kaynaklardan birisidir. İkinci yabancı dilde ilerleme kaydetme sürecinde S. J. ?de eğitimim gören öğrencilerin kullanmaları muhtemel öğrenme stratejilerinin varlığını tespit ederken, bu süreçte öğretmenin rolüne de değinmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In the history of the teaching and learning of foreign languages, the concept of need far from losing its importance for human existence has nonetheless found his place in the ranks of science in developing more. From past to present, the language that enables communication among communities, nations, and individuals with the variety in the world, gained a different dimension with links between languages established through the global economy and industry, with the merger of companies under the umbrella of communication and with the first stages of globalization. The concept of foreign language has increased its importance, convergence of these countries and their learning need as a result of this linguistic diversity. And need to learn the language (in our study we will try to examine mostly second language) required the necessary learning strategies in order to reach effectively a goal of education. In light of the above information we can determine by examining the historical process of language in a society by the means the fact that we can teach effectively a foreign language. Indeed, it is necessary to do extensive research in Turkey on the importance of the teaching and learning of foreign languages in the areas of education, in the context of the history of Turkish Education. For this reason, the purpose of the research undertaken on the history of Turkish education is to identify beliefs about education and the teaching of Turkish schools, applications, to investigate the agents of the educational environment and to discuss if we draw lessons from the past or not to take precautions in advance and to solve our problems the best way today (Akyuz, 2011:1). Teaching a second language in our country has gained importance in recent years, as evidenced by the teaching of second languages German and French as a compulsory secondary education. This means why teaching French must be examined under a linguistic perspective, cultural and learning strategies through the use of history education. In our study, we aimed to examine the traces of learning strategies in school environment of St. Joseph High School in Istanbul for a period covering the years from 1923 to 1968. Strategies have been studied based on the work entitled