Farklı myokardiyal lezyonlarda erken dönem kardiyak rehabilitasyon programının etkileri
  1. Tez No: 31337
  2. Yazar: HAVA DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamız akut myokard infarktüsü, subendokardiyal lezyon ve iskemide; erken dönem kardiyak rehabilitasyon programında, egzersizlere verilen hemodinamik yanıtlar ile farklı myokardiyal hasarlarda bu yanıtlan karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiş tir. Araştırmamız Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekoku lu Kardiopulmoner Rehabilitasyon Ünitesinde yapılmıştır. Çalışmamız Hacettepe Üni versitesi Hastanesi Koroner Bakım Ünitesinde yatan 101 hasta ile tamamlanmıştır. Daha önceden herhangi bir myokardiyal lezyon geçirmemiş; MI, SEL ve iskemi tanısıyla ilk kez hastaneye yatan hastalara erken dönem kardiyak rehabilitasyon programı aynı şanlar gözetilerek uygulanmıştır. Egzersiz öncesi, egzersiz ve toparlanmada kalp hızı (KH), kan basıncı (KB), double product (DP) ve solunum frekansı değerleri ölçülmüştür. Akut myokardiyal lezyonlarda erken dönem uygulanan egzersiz programının etkileri, elde edi len KH, KB, DP ve solunum frekansı gibi verilerle gösterilmiş ve karşılaşûnlmıştır. Sonuçta MI, SEL ve iskemide egzersizle KH, KB, DP ve SF değerlerindeki artma miktan istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p < 0.05). Farklı myokardiyal lezyon larda aynı egzersizlere verilen hemodinamik yanıtlarda istatistiksel olarak önemli bir farklılık görülmemiştir (p > 0.05). Artan egzersizle birlikte, farklı adım düzeylerinde; hem hemodinamik yanıtlar değişmemiş, hem de üç grubun verdiği yanıtlarda bir farklı lık olmamıştır (p > 0.05). Akut myokardiyal lezyonlann hepsinde egzersizlerin mümkün olduğunca erken dönemde uygun adım düzeyinden başlaması, dozunun ve ilerlemesinin doğru ayarlan mış olması; hem komplikasyonlan önlemede, hem de egzersize verilen hemodinamik yamtlann aşın artış ve azalmalanm minimuma indirmedeki önemi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aims of our study are to show acute hemodynamic responses of exercise in different acute myocardial damages and comparison of these responses between myocardial infarction (MI) and subendocardial lesion (SEL) and ischemia This study was done in University of Hacettepe school of Physical Therapy and Rehabilitation, Unit of Cardio- pulmonary Rehabilitation. Our study is completed with 101 hospitalized patients in coronary care unit of Hacettepe University Hospital. Acute cardiac rehabilitation program was applied on hospitalized patients who had MI, SEL and ischemia. Patients did not have any myocardial lesion in their past and it was their first hospitalization. Heart rate (HR), blood pressure (BP), double product (DP), respiratory frequency (RF) were measured before, during the exercises and after. Acute effects of exercise program in acute myocardial lesions were shown and compared by using hemodynamic indicative: HR, BP, DP, RF Finally, values of HR, BP, DP, RF of our patients who had MI, SEL and ischemia were significantly increased during the exercise (p0.05). The exercise increment of the HR, BP, DP, PF values were not found to be statistically important between different step levels. It was also found that the exercise increment of the values between the three different groups were not statistically important. In acute myocardial lesions, the exercise began in the earliest suitable time, from the suitable level. Therefore complications were prevented and hemodynamic responses were more stable. -56-