Görme özürlü ve sağlıklı gençlerde motor değerlendirme üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 31338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. SAADET OTMON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Görme özürlülerin çevrelerine uyumu ve bağımsızlık düzeyleri, fi ziksel, psikolojik ve sosyal faktörlere bağlıdır. Görme özürlülerin reha bilitasyonunda önde gelen sorun, kişinin fiziki hareket özgürlüğü ve sos yal uyumudur. Rehabilitasyon, özürlü bireye kaybetmiş olduğu uyumu ve bağımsızlığı kazandırmayı amaçlar. Görme özürünün duyu - algı - motor fonksiyonlar üzerindeki etkisi ni araştırmak ve bu alandaki rehabilitasyon programlarının yönlen dirilmesine yol göstermek amacıyla planladığımız çalışmada, Ankara Bahçelievler Körler Okulu'nda eğitim gören 20 doğuştan total görme özürlü öğrenci deney grubu olarak alınmış, aynı sayıda sağlıklı öğren ciden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Her olgu postür, kas kuvveti, kas kısalığı, esneklik, kaba ve ince motor yetenekler ve duyu - algı becerileri açısından değerlendirilmiştir. Araştırmamızın sonuncun da, görme özürlülerin eğitim görmelerine rağmen, postüral hatalara sahip olduğu, bazı kas gruplarında zayıflık ve kısalıkların oluştuğu, görenlere oranla esnekliklerinin ve kaba motor yeteneklerinin yetersiz olduğu, ince el becerileri bulunmasına karşın hız ve enduranslarının düşük olduğu bulunmuştur. Duyu - algı fonksiyonlarının değerlendirilmesi sonucunda ise gören lere oranla herhangi bir algılama problemlerinin olmadığı bulunmuştur. Çalışmamızdan elde ettiğimiz bu sonuçlar, görme özürlülerde reha bilitasyonun önemini ve gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Environmental adaptation and advancing the degree of independence of visually impaired in regard to physical, psychological and social integration are the most important problems in the rehabilitation of visually impaired people. The main purpose of the rehabilitation is improving social integration and restoring indepence of mobilisation The present study was carried out to determine the effect of visual impairment on sensory perception and motor functions and also to establish a guide line for planning rehabilitation. In this study, 20 congenital visually impaired (blind) students in the Ankara Bahçelievler School for the Visually Impaired are compared with 20 normal students forming the control group. All subjects were evaluated for posture, muscle strength, muscle shortening, flexibility, abilility of gross and fine motor movement and sensory perception abilities. As as result of our study although the visually impaired students recieved training, some postural defects, shortened muscles and muscle weaknessess were detected. In comparison normal subjects, the lack of gross motor abilities and flexibilty was found. Although a difference in fine motor abilities was not found to be obvious, the results of the velocity and endurance tests were statistically significant in visually impaired subjects. In the evaluation of sensory perception functions the difference between the two groups was not significant. The results of our study have shown the importance and necessitiy of rehabilitation in visually impaired subjects.