Basel II uzlaşısı ile birlikte bankalarda risk derecelendirme sistemi ve uzlaşı sürecinde Türk bankacılık sektörü
  1. Tez No: 313389
  2. Yazar: EMEL ABA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Son yıllarda neredeyse tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan finansal krizlerin en önemli nedenlerinin bankacılık faaliyetlerinden kaynaklandığı bilinmektedir. Özellikle küreselleşmenin de etkisiyle yerel bazda başlayan krizler kısa sürede uluslararası boyutlara bürünmektedir. Bu durum mevcut sistemin yetersiz olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda uluslararası işbirliği ile bazı standartlar oluşturuldu.Değişen finansal koşullara göre güncellenen Basel Uzlaşıları, piyasalara etkinlik, şeffaflık ve güvenilirlik sağlamaktadır. Ayrıca Türk Bankacılık Sektörü de daha güçlü ve daha istikrarlı bir yapıya kavuşmaktadır. Dolayısıyla bu gelişim uluslararası normlara uygun bir bankacılık sisteminin oluşmasına yardımcı olmuştur.Bu çalışmada, bankacılık sisteminin tarihsel süreçte gelişimi ulusal ve uluslararası boyutta ele alınmıştır. Sisteme paralel olarak gerek Avrupa Birliği'nde gerekse de Türk Bankacılık Sistemi'nde gerçekleştirilen yapısal düzenlemelere açıklanmış ve söz konusu düzenlemelerin, günümüze kadar nasıl gelişim gösterdiği ve sistemleri nasıl etkilediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In resent years, It has been known that the most important causes of the financial crises which affect almost all over the world are based on banking activity. Especially with impact of the globalization the crises which appear on a local basis turn into an international dimension. This state has shown that the existing system is insufficient. In this direction, new standards were established with international cooperation.The Basel Reconciliations which is updated to changing financial situations achieved the markets to be more reliable, effective and transparent. Besides Turkish Banking Sector has gained a stronger and more stable structure. Therefore, this development, the banking system has helped form a line with international norms.In this study, the development of the historical process of the banking system were discussed in national and international level. Parallel to the system it was explained to fulfilled constitutional arrangements done whether in European Union or in Turkish banking system, and it was investigated that how the mentioned arrangements showed a progress in time and how effected the systems.