The problem of representation of women in non-western female writer's novels: Representation of non-western women in the novels of Zadie Smith's White Teeth and Elif Shafak's honour
Batılı olmayan kadın yazarların eserlerinde batılı olmayan kadın temsili: Zadie Smith'in İnci Gibi Dişler ve Elif Şafak'ın İskender romanlarında doğulu kadın temsili
  1. Tez No: 505032
  2. Yazar: ZÜHAL GÖKBEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İFAKAT BANU AKÇEŞME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma kendileri de doğu kökenli olan iki bayan yazarın, Zadie Smith'in White Teeth ve Elif Şafak'ın İskender eserlerinde doğulu kadın tasvirini incelemeyi amaçlamaktadır. Batı edebiyatındaki doğulu kadın tasviri çoğu zaman önyargılı bir şekilde yapılmış olup, post kolonyal dönem sonrası batılı olmayan kadın temsili batının kendini tanımladığı ikili karşıtlık söyleminin bir parçası olmaya mahkûm edilmiştir. Bu süreç boyunca gelişen feminizmler özellikle farklı kültür ve dinlere mensup olan kadınların haklarının savunuculuğunu yapmak bir yana, batılı feminizmin beyaz kadın seçiciliğiyle doğulu kadını kendi içerisinde öteki konumuna düşürmüştür. Bu analiz sonucunda da Batının vadettiği özgürlüğün ve eşitliğin çoğu zaman doğu kökenli üçüncü dünya kadınlarını kapsamakta sınıfta kaldığının altı çizilecektir. Üç ana bölümden oluşan bu çalışmada Smith ve Şafak'ın eserlerindeki batılı ve doğulu kadın karakterlerin temsilleri Foucault'un iktidar ve güç söylemleri, Bhabha'nın melezlik ve üçüncü alan söylemleri kullanılarak incelenecektir. Her iki romanda orijinal yazım dilleri olan İngilizce nüshalarında araştırılacaktır. Ayrıca, her iki romanda da doğulu ve batılı kadınların etkileşimleri incelenip, Bahsi geçen karakterlerin çok kültürlü Londra ortamında maruz kaldıkları ötekileştirmeyi gözler önüne sermek içinse Said'in şarkiyatçılık söyleminden faydalanılacaktır. Bu analiz esnasında karakterlerin gelişimini etkileyen erkek hegemonyası, dil, din, toplum etkenleri üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis has aimed to investigate the representation of non-Western women in works of Zadie Smith's White Teeth and Elif Shafak's Honour, who are also Eastern rooted, too. Most of the time representation of Eastern women in western discourse have been prejudicial and in postcolonial term representation of non-western women has been obliged to be a part of the dichotomy through which the West defines itself. Various feminisms that developed during this process, let alone advocating the rights of women belonging to different cultures and religions, they have left the oriental woman as the other because of white female selectivism of Western feminism. At the end of this study, it will be underlined that the promised equality and freedom does not embrace the third world women most of the time. In this three-part work, representations of Western and Oriental female characters in Smith and Shafak's works will be examined by using Foucault's power and power discourses, Bhabha's hybridity and third space discourse. Both novels will be analysed and quoted in their original English version. In addition, Said's orientalism discourse will be used to demonstrate the otherization process the characters are exposed to in the multicultural London environment. During this analysis, the factors of male hegemony, language, religion, society which affect the development of characters will be emphasized.