Novel multichromophoric energy transfer cassettes based on functionalized BODIPY dyes
Fonksiyonlandırılmış BODIPY boyalarına dayanan yeni multikromoforlu enerji aktarım kasetleri
- Tez No: 313536
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gelişen teknoloji ve strateji yüzünden, enerji gereksinimi dünyada belli başlı sorunlardan biri haline gelmiştir. Yıllardır kullanılan birçok enerji kaynağı olmasına rağmen, enerji dönüşümü ve transferi, oluşan enerji kaybı nedeniyle bir çok alanda problem olmuştur. Bu bağlamda, enerji transferinin verimi önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, ışığı donör kısımları ile absorblayıp, bu enerjiyi akseptör kısma transfer edebilen multikromoforlu moleküller dizayn edilmiştir. Transfer sırasındaki enerji kaybını önlemek için, donör ve akseptör Boradiazaindasen (BODIPY) molekülleri arasındaki uzaklık mümkün olduğunca kısaltılmıştır. Üç farklı yapıda enerji transfer kaseti sentezlenmiş ve analizleri başarıyla gerçekleştirilmiştir. Süpramolekülün dizaynının, donör ve akseptör molekülün arasındaki spektral çakışma ve uzaklık bakımından, enerji transferinin verimini etkilediği gözlemlenmiştir. Fonksiyonel dizaynı sayesinde bu moleküller ışığı farklı dalga boylarında absorblamakta ve yaymaktadırlar. Akseptör BODİPY çekirdeğine substite edilen di-stiril ve tetra-stiril grupları, absorbsiyon ve ışıma en üst değerlerini değiştirmektedir. Moleküle substite edilen stiril gruplarının artması, spektrumu görünür bölgenin kırmızı kısmına kaydırmaktadır. Bu moleküller rasyonel dizayn yapılması durumunda, enerji transferi uygulamalarında ve geniş spektrumda absorbansı olan boya gereksinimi olan amaçlarda kullanılabilirler
Özet (Çeviri)
Energy necessity is one of the leading problems in the world due to the developing technologies and strategies. There are many energy sources, which are being used for years, however; conversion and transfer of the energy is a problem in many fields due to energy loss. In this manner, the efficiency of energy transfer is very crucial. For this purpose, we have designed multichromophoric molecules, which can absorb the light with donor parts, then transfer the energy to the acceptor site. During this process, energy loss is tried to be prevented by lowering the distance between the donor and acceptor Boradiazaindacene (BODIPY) molecules. Three different energy transfer cassettes are synthesized and characterized. The design of the supramolecule, in means of spectral overlap and distance between the donor and the acceptor site are observed to affect the energy transfer efficiency. Through functional design, these molecules absorb and emit light in different wavelengths. Substation of distyryl and tetrastyryl groups to the acceptor BODIPY core changes the emission and absorption maxima. Increasing number of styryl groups attached to the molecule shifts the spectrum to the red part of the visible region. Through rational design, these molecules can be used in applications of energy transfer and broad spectrum absorber dye purposes.