The effect of 5E learning cycle model on eleventh grade students conceptual understanding of acids and bases concepts and motivation to learn chemistry
5E öğrenme modelinin 11. sınıf öğrencilerinin asitler ve bazlar konusundaki kavramsal anlamalarına ve kimya dersini öğrenmeye yönelik motivasyonları üzerine etkisi
  1. Tez No: 313643
  2. Yazar: AYLA ÇETİN DİNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Bu çalışmanın amacı, 11. sınıf öğrencilerinin asitler ve bazlar konusundaki kavramsal anlamalarına ve kimya dersini öğrenmeye yönelik öğrenci motivasyonlarına geleneksel öğretmen-merkezli yöntemine kıyasla 5E öğrenme modelinin anlamlı bir etkisinin olup olmadığını incelemektir. Çalışmada kullanılan ölçme araçları Üç-Aşamalı Asitler-Bazlar Testi (ÜABT) ve Kimya Motivasyon Ölçeği (KMÖ)'dir. Çalışmada deney ve geleneksel grup olmak üzere iki farklı grup kullanılmıştır. Uygulamaya Ankara'da bir okuldan 78 öğrenci katılmış ve 2009-2010 eğitim-öğretim döneminin bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Uygulamadan önce öğrencilerin asitler ve bazlar konusundaki ön bilgilerini ve kimya öğrenmeye yönelik motivasyonlarını tespit etmek amacıyla her iki gruba ÜABT ve KMÖ ölçme araçları ön-test şeklinde uygulanmış ve sekiz öğrenci ile de yarı-yapılandırılmış ön-mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Sekiz hafta süren uygulama sürecinde, deney grubundaki öğrenciler 5E öğrenme model ile geleneksel gruptaki öğrenciler ise geleneksel öğretmen-merkezli yöntem ile öğrenim görmüşlerdir. Uygulama sonrasında, öğrencilerin asitler-bazlar konusundaki asit-baz bilgilerini ve kimya öğrenmeye yönelik motivasyonlarını tespit etmek amacıyla her iki gruba da son-test olarak ÜABT ve KMÖ ölçme araçları uygulanmış ve aynı sekiz öğrenci ile yarı-yapılandırılış son-mülakatlar yapılmıştır. Uygulama sürecinde elde edilen veriler doğrultusunda tanımlayıcı ve çıkarımsal analizler gerçekleştirilmiştir. Çok değişkenli varyans analizi (MANCOVA) sonucuna göre, gruplar arasında istatistiksel olarak deney grubu lehine anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Aynı şekilde, iki grup arasındaki KMÖ verileri incelendiğinde deney grubundaki öğrenciler lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Sonuçlar cinsiyet açısından incelendiğinde, kız ve erkek öğrencilerin asitler ve bazlar kavramlarını anlamaları veya kimya öğrenmeye yönelik motivasyon son-test ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öğrencilerle yapılan mülakat verileri çıkarımsal analizleri desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of 5E learning cycle model compared to traditional teacher-centered instruction on eleventh grade students? conceptual understanding of acids-bases concepts and student motivation to learn chemistry. The measuring tools were Three-tier Acids-Bases Test and Chemistry Motivation Questionnaire. There were two groups, which were the experimental and traditional group, consisting of 78 students. Before the implementation, the tools were administered as pre-tests to both groups and the semi-structured pre-interviews were conducted with eight students to determine students? prior-knowledge about acids-bases and motivation to learn chemistry. During the implementation, 5E learning cycle model was used in the experimental group and the traditional teacher-centered instruction was used in the traditional group throughout eight weeks. After the implementation, the tools were administered as post-tests to both groups and the semi-structured post-interviews were conducted with the same students to determine their post-knowledge about acids-bases and motivation to learn chemistry. Afterwards, the data were analyzed and descriptive and inferential statistics were obtained. Based on MANCOVA results, there was a statistical significant mean difference between the groups in favor of experimental group. Similarly, the students from experimental group scored higher motivation and this difference was found to be statistically significant. The results were analyzed in terms of gender as well, and there was found no statistically significant differences between the post-test mean scores for the effect of the implementation on understanding of acids-bases concepts or motivation to learn. The inferential statistics results were supported with the students' interviews.