Effects of a web-based internet search scaffolding tool on metacognitive skills improvement of students with different goal orientations
İnternet aramalarını destekleyen web-tabanlı aracın farklı hedef yönelimli öğrencilerin üstbilişsel becerilerinin gelişmesi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 313644
  2. Yazar: EMİNE ŞENDURUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmanın amacı, İnternet aramalarını destekleyen web tabanlı aracın farklı hedef yönelimli öğrencilerin üstbilişsel becerilerine etkisini araştırmaktır. Statik grup öntest-sontest araştırma deseni kullanılmıştır. İlk deney grubu web tabanlı destek alırken, ikinci grup sadece öğretmenden destek almıştır. Son grup ise İnternet aramalarını herhangi bir yardım almadan sadece kendileri tamamlamıştır. Bu çalışmada 3 temel araçla veri toplanmıştır: Internet aramalarında kullanılan üstbilişsel beceriler anketi (MIIS), hedef yonelimi anketi (PALS) ve başarı testi. Bu çalışmaya Ankara'dan 76 tane 7. sınıf ilköğretim öğrencisi katılmıştır. Katılımcılardan toplanan veriler nicel ve nitel yöntemler kullanılarak çözümlenmiştir. Bulgular, web-tabanlı üstbilişsel desteklemenin üstbilişsel becerileri geliştirdiğini ortaya koymuştur. Web-tabanlı desteklenen grubun izleme, planlama, kontrol ve strateji geliştirme becerilerinde kontrol gruba göre anlamlı bir gelişme olmuştur. Öğretmen-tabanlı üstbilişsel destekleme yapılan grup web-tabanlı desteklenen grupla aynı derecede strateji kullanma becerilerini geliştirmiştir. Hedef yöneliminin, öğrencilerin üstbilişsel becerilerinin gelişimi üzerinde bir etkisi bulunamamıştır. Tanımlanan hiyerarşik regresyon modeline göre üstbilişsel becerilerinvii(son-MIIS puanlarının) tahmininde ön-test puanları anlamlı katkıda bulunmuş ancak bunun haricindeki diğer değişkenlerin bir etkisi görülmemiştir. Az gelişmiş üstbilişsel beceriye sahip öğrencilerin daha az deneme yapmaya ve daha az sayıda site ziyaret etmeye yönelimli olduğu kanonik ilgileşim sonucunda tespit edilmiştir. Bunun yanında performans ödevlerinde düşük notlar alan öğrencilerin daha çok kopyala-yapıştır yapmaya, daha az deneme yapmaya ve daha az sayıda site ziyareti yapmaya yönelimli olduğu gözlemlenmiştir. İçerik analizleri ise ilginç sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Verilen arama görevinin zorluğu ve tipinin öğrencinin arama deseninde belirleyici olduğu gözlemlenmiştir. İnternette arama yapma şekilleri ve öğrencilerin yansıtıcı günlüklerinden anlaşıldığı kadarıyla desteklenen gruplarda olumlu pek çok gelişme gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to investigate the effects of the web-based internet search scaffolding tool (WISST) on the improvement of metacognitive skills of 7th grade students associated with their goal orientation. This study utilized a static-group pretest-posttest design. The first experiment group received web-based metacognitive scaffolding tool treatment; the second experiment group received teacher-based metacognitive scaffolding; and the control group had no scaffolding. The designed tool aimed to scaffold users throughout web searching by emphasizing certain metacognitive skills improvement. Three main instruments were used to gather data: metacognition inventory for Internet search (MIIS), patterns of adaptive learning scale (PALS), and achievement test. 76 7th grade elementary school students in Ankara, Turkey participated in this study. The data gathered from the participants were analyzed through quantitative and qualitative data analysis methods. The results of the study indicated that WISST tool helped students improve certain metacognitive skills including monitoring, planning, controlling, and strategy generation. Its unique effectiveness was on the improvement of controlling skills. Teacher scaffolding group was also successful invimprovement of strategy generation skills. No effects of goal orientations on the improvement of metacognitive skills were found in the analyses. Within hierarchical regression models, only pre-MIIS scores significantly contributed to the model. Students having less improved metacognitive skills were found associated with less trials and less visits. Students having poor performance work grades were tended to copy-paste more, try less, and visit less. Task difficulty and task type was observed to influence the search patterns of students. Search patterns and reflections also indicated that scaffolded groups made positive difference in search patterns.