Matematik öğretiminde ikna teknolojisi kullanımının bilişsel ve psikososyal sonuçları
Cognitive and psychosocial effects of persuasive technology use on mathematics instruction
  1. Tez No: 354936
  2. Yazar: MEHMET ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı öğretim yöntemlerinin kullanımıyla gerçekleştirilen matematik öğretiminin öğrencilerin akademik başarısına, eğitsel internet kullanım öz-yeterliğine ve arama motorlarını bilgi edinme amaçlı kullanmaya yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2012-2013 öğretim yılı bahar döneminde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, İlköğretim Matematik Öğretmenliği Anabilim Dalı?nda öğrenim gören 105 ikinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Deney grubundaki öğrencilere web tabanlı ikna edici teknoloji (WTİT) kullanımı yoluyla, birinci kontrol grubundaki öğrencilere bilgisayar cebiri sistemleri (BCS) yazılımı tabanlı ve ikinci kontrol grubuna Web destekli öğretici merkezli öğretim (WDÖ) verilmiştir. Araştırmanın veri toplama araçları Analiz II Başarı Testi (ABT), Eğitsel İnternet Kullanım Öz-yeterliği Ölçeği (EİKO), Arama Motorlarını Bilgi Edinme Amaçlı Kullanmaya Yönelik Tutum Ölçeği (AMT) ve Odak Grup Görüşme Soruları Formu?dur. Araştırma 3(öğretim yöntemi)x2(ölçüm zamanı) faktöriyel desen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verilerinin çözümlenmesinde tek ve çok değişkenli varyans analizleri, bağımlı gruplar t-testi, Pearson korelasyonu ve betimsel analiz işe koşulmuştur. Araştırma bulgularına göre; ölçüm zamanının, öğretim yöneminin ve ölçüm zamanı ile öğretim yöntemi etkileşiminin, araştırma katılımcılarının yalnızca akademik başarı testi ortalama puanlarındaki değişimde anlamlı farklılık oluşturduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of different instructional interventions on students? mathematics achievement, attitudes towards the use of search engines as an information retrieval tool, and their self-efficacy regarding Educational internet use. The study was implemented in Spring 2013. Participants were 105 sophomore students who were enrolled in the Program of Elementary School Mathematics Education at the Department of Primary Education at Eskişehir Osmangazi University. The experimental design was conducted in Calculus II, a compulsory course with seven credits. Within the scope of the experimental intervention, the web-based education group (WBE) was provided with activities on the semantic search engine called ?Wolfram Alpha?. For the first control group (CAS) which was exposed to the CAS-based instruction, Mathematica was used. Finally, the instructor used linear web pages within the second control group (WSE), which was exposed to web supported instructor-led training. The instruments were a semi-structured interview form, Calculus II Achievement Test (ABT), Attitude Scale Related to the Use of Search Engines as an Information Retrieval Tool (AMT) and Self-Efficacy Scale Related to Educational Internet Use (EIKO). The study was conducted as a 3 (intervention) x 2(time) factorial design. Both quantitative and qualitative approaches were used. The quantitative data were analyzed through descriptive statistics, univariate and multivariate analysis of variance, t-tests and Pearson correlation. The qualitative data were analyzed through descriptive analysis. Findings revealed that the main effect of time, the main effect of intervention and the interaction effect of intervention by time led to a significant difference between students? achievement scores.