Flüt'te ton kavramı ve flüt eğitiminde kullanılan Marcel Moyse'un 'De La Sonorite' adlı kitabının incelenmesi
Ton consept on flute and the analysis of Marcel Moyse's book called 'De La Sonorite' which is used in the flute education
- Tez No: 278357
- Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, flütte ton kavramının hangi aşamalardan geçtiğini ve Marcel Moyse'un ton anlayışının nasıl benimsendiğini ve Marcel Moyse'un ton alanında yazmış olduğu“De La Sonorite”adlı kitabının tonu ne şekilde geliştirdiğini saptamak amacı ile yapılmıştır.Bu araştırmada kaynak tarama yöntemi ile elde edilen bilgiler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir.Araştırma sonuncunda, Marcel Moyse'un geliştirdiği yeni ton anlayışının giderek bir çok ülkede hakim olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu araştırmada, Marcel Moyse'un ton geliştirme çalışmalarının öğretmen ve öğrenciler tarafından burada belirtilen şekilde ayrıntılarıyla öğrenip uygulamaları, Marcel Moyse'un diğer egzersiz kitaplarının incelenebileceği gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to determine how the flute tone is formed and how Marcel Moyse's flute tone was adopted by other people and how the book of Marcel Moyse called“De La Sonorite”that he wrote in this field helped to develop the tone.In the research the descriptive method is used. The data are collected with the help of scanning method and then interpreted.As the result of this research, it has appeared that the new tone perception that Marcel Moyse developed dominated gradually all the countries. Moreover, in this pesearch, a detailed examination and practice of the tone development exercises which are situated in the book of Marcel Moyse called“De La Sonorite”is highly suggested to the students.