Ayrılmış femur boynu kırıklarından sonra femur başının avasküler nekroz yönünden erken histopatolojik bulgularının incelenmesi
- Tez No: 31370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET : Bu çalışmada, pek çok farklı nedenlerle oluşabilen femur başı avasküler nekrozunun en önemli travma tik sebebi olan, ayrılmış femur boyun kırıklarının tedavisinde zamanlamanın önemi araştırıldı. Ayrılmış femur boyun kırığı oluşturulan tavşanlarda, femur başının avasküler nekroz yönünden erken histopatolojik bulguları incelendi. Çalışmamızda, her birinde 6 'şar deneğin yer aldığı 7 grup oluşturuldu. Deneklerin sağ femur boyunları osteotomize edilirken, karşı sağlam kalçaları kontrol grubu olarak değerlendirildi. Denekler, her hangi bir fiksasyon cihazı kullanılmadan, femur boynu ayrılmış kırığı oluşması sağlanacak şekilde serbest bırakıldı. Fostoperatif 6. saat, 1., 2., 3., 4., 5. ve 6. günlerde her iki femur başları alınarak histopatolojik olarak incelendi. En erken, 1. gün deneklerinin yer aldığı grupta, femur başlarında nekroz öncesi geri dönüşümsüz hücre değişiklikleri saptandı ve ilerleyen süre içinde nekrozun ilerlediği ve yaygınlaştığı görüldü. Ayrılmış femur boyun kırıklarının tedavisinin erken redüksiyon ve internal fiksasyon olduğu dikkate alındığında, avasküler nekrozun önlenmesinde önemli bir faktör olan bu girişimlerin ilk 24 saat içinde yapılması gerektiği -54-sonucuna ulaşıldı. Ancak, çalışmamızda ve literatürdeki deneysel ve klinik araştırmalarda da ortaya çıktığı gibi, avasküler nekroz gelişiminin multifaktöryel oluşu, ortopedik cerrahın bu kırıklardan sonra istenmeyen sonuç olan avasküler nekrozla karşılaşmaması için girişimlerde zamanlamanın önemli olduğunu bilmeli ve doğru yönde enerjik davranmalıdır. -55-
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Avascular necrosis of the femoral head can be caused by a variety of conditions but the main cause is displaced fractures of the femoral neck. This study investigates the importance of timing in treating these fractures. Displaced femoral neck fractures were produced in a rabbit model and early histopathological sings of avascular necrosis were investigated. Seven groups of rabbits were formed, each group containing six subjects. The right femoral necks were osteotomized in each subject and the left femoral necks were left intact for use as control groubs. Internal fixation device were not used and the rabbits were left free to move so that displaced fractures formed. At the postoperative sixth hour and first, second, third, fourth, fifth and sixth days, both femoral heads were removed for histopathological investigation. The earliest irreversible cellular changes leading to avascular necrosis were noted in the first day group and it was noted that avascular necrosis progressed each postoperative day. -56-ît has previously been suggested that the treatment modality for displaced femoral neck fractures is early reduction and internal fixation. The findings in this study suggest that these procedures should be performed during the first 24 hours. The formation of avascular necrosis after femoral neck fractures is a multifactorial phenomenon and correct timing of surgical procedures is a critical factor in preventing this condition. -57-