The conservation proposal of Hasanağalar (Alaydın) house in Alanya
Alanya Hasanağalar (Alaydın) evi koruma önerisi
- Tez No: 313733
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NİMET ÖZGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu tezin konusu, erken dönem Cumhuriyet dönemine tarihlenen, Antalya Alanya'da bulunanHasanagalar Evi'dir. Yapı, Alanya'nın geleneksel konut stogunun önemli bir parçasınıolusturan Ova kısımdaki Geleneksel Konutların öne çıkan örneklerinden biridir.Bu çalısmanın amacı, yapının, deger, sorun ve potansiyellerini tespit ederek, geleceknesillere saglıklı bir sekilde aktarılması için bir koruma önerisi önerisi gelistirmektir.Çalısma kapsamında, yapıyı anlamak amacıyla detaylı belgeleme ve arastırma yapılmıs,önceki dönemlerindeki özgün özelliklerinin tespiti için yapının dönemleri çalısmasıhazırlanmıstır. Son olarak, yapının degerlendirmesi yapılmıs, Ova kısımdaki GelenekselKonutlar ve Hasanagalar Evi kapsamında bir koruma önerisi gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis concentrates on Hasanagalar House, dated at first period of the Republican Era,in Alanya, Antalya. The building is one of the elaborated example of Traditional Houses inPlain Area which constitutes one of the important part of the traditional house stock ofAlanya.The aim of this study is to develop a conservation proposal for the building, with its values,to provide its life in healthy way by its values. It is an elaborated example of theIn this content; a detailed documentation and research to understand the building, phases ofthe building study to expose the original properties in previous periods. In conclusion, anevaluation, a conservation proposal had been achieved in context of Hasanagalar House andTraditional Houses in Plain Area.