Ortopedi ve traumatolojide derin ven trombozu komplikasyonu (büyük kalça ve diz ameliyatları sonrasında görülme sıklığının araştırılması)
Deep-vein thrombosis complication in orthopedics and traumatology: The Study of its incidence after major hip and knee surgery
- Tez No: 31375
- Danışmanlar: PROF. DR. NİŞAN NİŞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada kliniğimizde total kalça protezi uygulanan 32, total diz protezi uy gulanan 24 ve kalça kırığı nedeniyle ameliyat edilen 17 hastadan oluşan top lam 73 hastada postoperatif derin ven trombozu (DVT) sıklığı ameliyat sonrası 8-14. günler arasında çekilen radyonüklid venografiler ile araştırılmıştır. 57'si kadın, 16'sı erkek olan ve ortalama yaşları 64.3 (41-95) olarak saptanan olguların tümü 40 yaşın üzerinde, eski DVT öyküsü olmayan ve DVT profilaksisi uygulanmamış hasta lardır. Total kalça protezi uygulanan hastalarda % 12.50, total diz protezi uygulanan larda % 16.67 ve kalça kırığı nedeniyle ameliyat edilenlerde % 17.64 olmak üzere, genel olarak % 15.07 oranında DVT komplikasyonu saptanmıştır. Tüm hastalardaki proksimal DVT oranı % 9.59, distal DVT oranı ise % 10.96'dır. Klinik olarak DVT şüphesi olan hastaların ancak % 41. 66'sında sintigrafik ola rak da DVT saptanırken, sintigrafik olarak DVT saptanan hastaların ise % 54.55'i klinik değerlendirmede normal bulunmuş olan olgulardı. Postoperatif DVT komplikasyonu ile olguların cinsiyetleri, yaş grupları, kalça pro tezi uygulanlarda kullanılan protezin çimentolu ya da çimentosuz oluşu ve kalça a- meliyatlarında kullanılan insizyon tipleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanamazken, kalça ameliyatı geçiren toplam 49 hastada postoperatif rehabilitas yonda ameliyatlı ekstremiteye hemen tam yük verdirilenlerde rastlanan DVT oranı nın, izotopik venografi çekilen güne kadar henüz tam yük verdirilmemiş olanlara göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşük olduğu saptanmıştır (p < 0.05). 73
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET DEEP-VEIN THROMBOSIS COMPLICATION IN ORTHOPEDICS AND TRAUMATOLOGY: The Study of Its Incidence After Major Hip and Knee Surgery In this study, the incidence of deep-vein thrombosis (DVT) was investigated in 73 patients, of whom 32 underwent surgery for total hip replacement, 24 were implanted total knee prostheses, and 17 were operated on for hip fractures, with radionuclide venography conducted 8-14 days postoperatively. The patients, 57 females and 16 males, were all above forty years of age (with an average age of 64.3 years), had no history of previous DVT, and were not applied pro phylactic measures for DVT. The incidence of DVT for patients who were implanted total hip prostheses, total knee prostheses, and who were operated on for hip fractures were 12.50 %, 16.67 %, and 17.64 %, respectively, with the general incidence of DVT being 15.07 %. The overall incidence of proximal and distal DVTs were 9.59 % and 10.96 %, respectively. While DVT was detected scintigraphically in only 41.66 % of patients who were clinically suspected to have DVT, 54.55 % of patients in whom DVT was detected scintigraphically were normal in clinical evaluation. No statistically significant association was detected between the postoperative DVT complication and the gender and age groups of the patients, the incision types used at the hip surgery, and whether cemented or noncemented prostheses were implanted during the hip surgery. However, among the 49 patients who un derwent hip surgery, the DVT incidence was significantly low (p < 0.05) for those patients who were let to exert full weight on the operation side as contrasted to the patients who were not allowed to do so until isotopic venography was conducted. 74