Over kanserli kadınlarda ek A vitamini ve çinko verilmesinin, serum A vitamini, B-karoten, retinal bağlayıcı protein ve çinko düzeylerine etkisi
- Tez No: 31378
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
56 ÖZET Bu çalışmada, yirmibeş over kanserli hastada, beslenme hi kayeleri alınarak, hastalık tanısı ilk konduğunda ve ek olarak günde 10.000 I.Ü A vitamini ve 0.5 mg çinko verilmesinden bir ay sonra alınan ikinci kan örneklerinde serum A vitamini, JS-karoten, retinol bağlayıcı protein ve çinko düzeyleri hem kendi aralarında hemde kontrolle karşılaştırılarak incelenmiştir. Over kanserlilerde, ilk ölçümlerde bütün parametreler kontrole oranla istatistiksel yönden önemli ölçüde düşük bulunmuştur. Vitamin ilavesinden sonra ikinci ölçümlerde serum A vitamini, J5-karoten ve retinol bağlayıcı protein konsantrasyonları yükselme göstermiş ancak kontrol seviyelerine ulaşılamamıştır. Serum çinko düzeyleri ise araştırmaya katılan dokuz over kanserli ve yedi sağlıklı denekte incelenebilmiş ve vita min ilavesinden sonra iki ölçüm arası fark bulunmazken, kontrole kıyaslandığında, çinko miktarları over kanserlilerde düşük bulun muştur.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY In this study, first the nutritional habits of patients are availed after diagnosis are made and additional 10.000 I.U. Vitamin A and 0.5 mg zinc intake of patients for one month duration, it is measured that serum Vitamin A, JS-carotene retinol binding proteins and zinc levels of 25 over cancerous patients comparatively among themselves and as well as control persons. At the first measurements on over cancerous patients, all parameters are statistically found to be under normal values significantly, comparing to controls. At the second measurements after vitamin addition serum Vitamin A, J5-carotene and retinol binding protein concentrations biased to increase, but unfortunately not as well as of the levels of controls. Only nine over cancerous patients and of sevenhealty persons serum zinc levels could be measured who are attended to the study and after vitamin addition, it is not found significant difference between two measurement, but the zinc amounts of over cancerous patients are to be detected as low, according to the controls.