Tanılayıcı testlerin hastalıkları tanılama etkinliklerinin ölçümü
- Tez No: 31377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGUN KARAAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
122 ÖZET Çalışmanın amacı, hastalığı tanılamada kullanılan testlerin tek tek ve birleştirilmiş olarak performanslarını incelemek ve en iyi test ya da testleri ortaya çıkarmaktır. Birinci Bölümde; kişinin gerçek durumunu ortaya çıkarabilirle sorununa değinilerek çalışmanın amacı belirtilmiştir. ikinci Bölümde; hastalığın varlığını ya da yokluğunu ortaya çıkarabilen testlere ilişkin açıklamaların sunulduğu genel bilgi ler bulunmaktadır. Kişinin gerçek durumunu ortaya çıkarmak oldukça zordur. Testler yardımıyla kişinin gerçek durumu tan il anmaya çalışılmıştır. Bu tanılama için gerekli olan, testin işlem karakteristikleri açıklanmıştır. Kişinin gerçek durumu ile test sonuçlarını tanımlayan bir yol da tahmini değerdir. Uygulanan testler arasında işlem karakteristikleri farklı olan birden fazla testin hastalığı görüntülemesi mümkündür. Bu nedenle, işlem karakteristiklerine göre testin seçimi yapıldığın da, seçiciliği kabul edilebilecek derecede düşük olmadıkça en yüksek duyarlılığa sahip olan testler kabul edilmelidir. Testlerin karşılaştırılmaları işlem karakteristiği eğrisine göre yapılmaktadır. Eğri altında kalan alanlar karşılaştırma için kullanılmıştır. Ayrıca bu bölümde, daha önce yapılan çalışmalara yer verilmiştir. üçüncü Bölümde; amaca yönelik olarak yapılan uygulama verilmiştir. Uygulamada, kişinin gerçek durumunu ortaya çıkarmak için kullanılan testlerin karşılaştırılmaları ve bu testler arasından en iyi testin ya da testlerin seçimleri yapılmıştır.123 Testlerin tek tek ayırıcılık gücüne bakıldığı gibi, birleştiri lerek de ayırıcılık gücüne bakılmıştır. Testlerin birleştirilme leri bazı koşullar altında sağlanmıştır. Kullanılan testlerin; 1 -“en az birisinin pozitif olması”2 -“tümünün pozitif olması”birleştirilmiş -testin pozitif olmasını sağlayan koşullardır. Testlerin hem yüksek duyarlılıkları hem de yüksek seçicilikleri seçilerek, bu koşullar altında ayırıcılık güçlerine bakılmıştır. Son Bölümde; testlerin amaca yönelik olarak, farklı koşullar altında birleştirilmelerinin daha iyi ayırıcılığı sağladıkları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose» of i-.hi s study is to invfist.igate the performance of singles or- combined disgnost.ir; tests. Tn the first, serti on, problems rel ated to the health statins of a snbjert. arı» oııt.linpd and the» purpose» of the» study is expl aiued. Tn the» second section,, expiations about tests which can show the presence or absence of a disease are given. Tt is very difficult to show the real status of a subject. The real status of a subject is explained by means of diagnostic tests. The operating characteristics of tests are defined. The predict.ive value defines the real status of a subject by using tests resul ts -Hi fferent tests have different operating characteristics. Comparisons between tests arft made with receiver operating characteristic curves. The areas under the receiver operating characteristic curves are used to compare tests. Tn this section also, previous studies related to this suhject are given. Tn the third section. an application of these methods to a data is given. Tt is aimed to compare tests which show the real status of a subject and to select the best test or tests. The discriminative power of single or combined tests are studied. The combination of tests are made according to two eri teri a.The combined test is pft7.ihive: 1 -“when at: least: one of the tssh is po7it”.ivfl“ ?. - ”whftti all of them arft po7.it.ivft" The discriminative powsr of combined tfishs arft studied when highly spnsitivR or highly speci f i c tests makft up the combined Tn the last, sect.i on r it: is shown that: the di criminative power of a comhi nftd test: could bft increased when tests are combined under different, conditions.