Eksantrik ve konsantrik kasılma türlerinde uygulanan farklı tekrar sayılarına dayalı kuvvet antrenmanı metodunun bazı fiziksel parametrelere etkisi
The Effect of Strength Training Method Based on Different Repetition Numbers Applied in Eccentric and Concentric Contraction Types on Some Physical Parameters
- Tez No: 790724
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada; eşdeğer konsantrik ve eksantrik dış yükün her iki kasılma tipi için farklı şiddetlere denk geldiği göz önünde bulundurularak; eksantrik kasılma evresinde, konsantrik kasılma evresinden daha fazla tekrar sayısı ile yapılan antrenman metodunun kuvvet, kas hipertrofisi, anaerobik güç ve denge performansına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya katılan 20,46±1,1 yaş ortalamada amatör düzeyde futbol oynayan 20 gönüllü erkek tabakalı randomizasyon yöntemi ile 2 deney ve 1 kontrol grubu (KONT)(n=7) olmak üzere 3 gruba ayrılmışlardır. Deney grupları, standart yöntemle antrenman yapan“izotonik grup”(İZO)(n=6) ve tekrar sayıları eksantrik kuvvetine göre belirlenen“eksantrik+ grup”(EKS+)(n=7) olarak isimlendirilmiştir. 8 hafta boyunca süren kuvvet antrenmanı süreci öncesi ve sonrasında izokinetik kuvvet, anaerobik güç ve denge performansı testi yanında; kas hipertrofisini değerlendirmek için deri kıvrım kalınlığı, uyluk çevresi ve vücut yağ yüzdesi ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research; considering that the equivalent concentric and eccentric external load corresponds to different intensities for both types of contraction; it was aimed to examine the effects of the training method, which is performed with more repetitions in the eccentric contraction phase than the concentric contraction phase, on strength, muscle hypertrophy, anaerobic power and balance performance. Twenty volunteer men aged 20.46±1.1 years who played amateur football participating in the study were divided into 3 groups as 2 experimental and 1 control group (CONT)(n=7) by stratified randomization method. Experimental groups were named as“isotonic group”(ISO)(n=6) training with the standard method and“eccentric+ group”(ECC+)(n=7), the number of repetitions determined according to eccentric strength. Besides the isokinetic strength, anaerobic power and balance performance test before and after the 8-week strength training process; Skinfold thickness, thigh circumference, and body fat percentage were measured to assess muscle hypertrophy. SPSS 21.0 package program was used for statistical analysis of the data.