Effect of nanoencapsulation of purified polyphenolic powder on encapsulation efficiency, storage and baking stability
Arındırılmış polifenolik tozun nanoenkapsülasyonunun kaplama verimi, saklama ve pişirme sırasındaki stabiliteleri üzerine etkisi
- Tez No: 313831
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜM ŞUMNU, PROF. DR. SERPİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı, vişne posasından özütlenmiş polifenolik maddeler içeren nano-emülsiyonların elde edilmesi ve konsantre edilmiş polifenoliklerin arındırılmalarının kaplama verimi, kapsüllerin ve emülsiyonların parçacık boyutu dağılımları üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada ayrıca, kapsüllerin saklama ve pişirme sırasındaki dayanıklılıklarının çalışılması da amaçlanmıştır. Özütlenmiş konsantre polifenolikler, 10000 dev/dak hızda 2 dakika boyunca arındırılmıştır. Arındırma işlemi, konsantre edilmiş özütün Sauter ortalama çapını (D[32]) 5.76 ?m'den 0.41 ?m'ye düşürmüştür. Fenolik özüt (FÖ) ve arındırılmış fenolik özüt (AFÖ) elde etmek için, sırasıyla arındırılmamış ve arındırılmış konsantre özütler, 48 saat boyunca dondurmalı kurutucuda kurutulmuştur. Elde edilen toz ürünler, %10 maltodekstrin (MD) veya %8 MD-%2 Arap zamkı (AZ) olmak üzere iki tip kaplama malzemesi kullanılarak hapsedilmiştir. Örnekler 20 dakika boyunca ultrasonikasyon (160W, %50 vurgu) metodu uygulanarak hazırlanmıştır. FÖ içeren emülsiyonların D[32]'si %10 MD ve %8 MD-%2 AZ içeren kaplama maddesi kullanıldığında sırasıyla 1.65 ve 1.61 ?m olmuştur. Arındırma işlemi uygulandığında nano-emülsiyonların elde edilmesi mümkün olmuştur. AFÖ ile hazırlanan ve 10% MD ve %8MD-%2 AZ ile kaplanan emülsiyonların D[32] değerleri sırasıyla 0.396 ve 0.334 ?m'dir. Arındırma işlemi ile, kapsüllerin kaplama verimi %86.07-88.45'den %98.01-98.29'ye önemli derecede artmıştır (p?0.001). %43 ve %85 bağıl neme sahip ortamlarda saklanan kaplanmış tozların toplam fenolik madde kayıpları kaplanmamışlara göre daha az olmuştur. Ayrıca, kaplama işlemi, pişirme sırasında fenolik maddelerin dayanıklılıklarını istatistiksel olarak önemli derecede %15.1-22.2'den %30.4-30.7'ye arttırmıştır (p?0.05).
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study was to obtain nano-emulsion containing polyphenolic compounds extracted from sour cherry pomace and to investigate the effect of degritting of polyphenolic concentrates on the encapsulation efficiency and particle size distribution of capsules and emulsions. It was also aimed to study storage and baking stability of the capsules. Extracted polyphenolic concentrate was degritted at 10,000 rpm for 2 min. Purification reduced Sauter mean diameter (D[32]) of concentrated extract from 5.76 ?m to 0.41 ?m. Unpurified and purified concentrates were freeze dried for 48 h to obtain extracted phenolic powder (EPP) and purified extracted phenolic powder (PEPP), respectively. Powders were entrapped in two types of coating materials which contain 10% maltodextrin (MD) or 8% MD-2% gum arabic (GA). Samples were prepared by ultrasonication (160 W, 50% pulse) for 20 min.Emulsions containing EPP had D[32] of 1.65 and 1.61 ?m when they were entrapped in 10% MD and 8% MD-2% GA coating material solutions, respectively. It was possible to obtain nano-emulsions when purification step was performed. Emulsions prepared with PEPP and coated with 10% MD and 8% MD-2% GA had D[32] of 0.396 and 0.334 ?m, respectively. Encapsulation efficiency of the capsules increased significantly from 86.07-88.45% to 98.01-98.29% by means of degritting (p?0.001). Loss of total phenolic content during storage at 43% and 85% relative humidities was smaller for encapsulated powders when compared to powders not entrapped in coating material. In addition, encapsulation significantly increased retention of phenolic compounds from 15.1-22.2% to 30.4-30.7% during baking (p?0.05).