Segmental ağrıda serotonin ve adenozin'in etkileşmeleri
  1. Tez No: 31392
  2. Yazar: M. ORHAN ÜÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ORHAN ANDAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada serotonin ve adenozinin sıçan spinal kord segmental ağrı mekanizmaları üzerindeki analjezik etkileri incelenmiştir. Spinal segmental ağrı mekanizmasının incelenebilmesi için "yeni doğan sıçan spinal kord kuyruk preparatı kullanılmıştır. Bu preparat 0-2 günlük sıçanların birbirine filum terminale aracılığı ile fonksiyonel olarak bağlı olan ve birbirlerinden ayrı iki banyoda fizyolojik çözelti ile perfüze edilen spinal kord ve kuyruklarından oluşmuştur. Bu preparatta kuyruğa uygulanan ağrılı uyaranlar ile spinal kord ön köklerinde ağrıya bağlı biyoelektrik potansiyeller oluşturulmuştur. Bu potansiyeller emici bir elektrod içine alınarak banyonun geri kalan bölümünden izole edilen ön köklerden kaydedilmiştir. Bu sistemde serotonin ve adenozinin kuyruğa mekanik baskı sonucu oluşturulan biyoelektrik potansiyeller üzerindeki etkileri bu maddelerin perfüzyon sıvısına eklenmesi yöntemi ile gözlenmiştir. Serotonin ile yapılan deneyler bu maddenin 6.85 ± 0.88 yM konsantrasyonda biyoelektrik potansiyelleri tamamen ortadan kaldırdığını göstermiştir. Serotoninin alt reseptör türleri üzerinde seçicilik göstermeyen bir serotonin antagonisti olan Methysergide serotoninin bu etkisini önlemiş ve biyoelektrik potansiyellerin amplitüdlerini % 89'a varan ölçülerde geriye çevirmiştir. Adenozin ile yapılan deneyler ise bu maddenin biyoelektrik potansiyelleri 64 juM konsantrasyonda ortadan kaldırması ile sonuçlanmıştır. Adenozinin neden olduğu bu baskılama adenozin alt reseptör türleri üzerinde seçici etkisi olmayan bir adenozin antagonisti olan kafein tarafından önlenmiştir.Serotoninin biyoelektrik potansiyelleri baskılayıcı etkisinin adenozin üzerinden olup olmadığının incelenmesi için yapılan deneylerde, oluşturulan potansiyeller serotonin ile baskılanmış ve daha sonra bir adenozin antagonisti olan kafeinin bu baskılanma üzerindeki etkileri incelenmitir. Serotoninin etkisini önlemek üzere ortama konan kafein miktarı 300 jiM'e kadar arttırıldığı halde kafein, biyoelektrik potansiyeller üzerinde serotoninin neden olduğu baskılamayı geri çevirememiştir. Bu sonuçlar serotoninin segmental ağrı üzerinde oluşturduğu analjezinin adenozin üzerinden olmayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The analgesic effects of serotonin and adenosine on the rat spinal segmental pain mechanisms have been investigated. The new born rat in vitro spinal cord tail preparation has been used for the investigation of the spinal segmental pain mechanisms. This preparation consisted of the isolated spinal cord and the tail of 0-2 days old rats which were functionally attached to each other through the filum terminale, and which were perfused with physiological solutions in two separate baths. With this preparation biolelectric potentials were elicited at the anterior roots of the spinal cord through painful mechanical stimuli to the tail. These potentials were recorded from the anterior spinal roots which were taken into suction electrodes and therefore isolated from the rest of the bath. Through their application to the physiological solutions the effects of serotonin and adenosine on the bioelectric potentials elicited by mechanical pressure to the tail were investigated. Experiments with serotonin resulted with a complete inhibition of the formation of bioelectric potentials at a concentration of 6.85 ± 0.88 /zM. The non selective serotonin antagonist Methysergide prevented the inhibitory effects of serotonin and resulted in a 89 % recovery of the amplitudes of the bioelectric potentials. Experiments with adenosine resulted with a complete inhibiton of the bioelectric potential formation at a concentration of 64 mM. The inhibitory effect of adenosine was prevented by the non selective adenosine antagonist caffeine. In the experiments conducted to see if the inhibitory effect of serotonin was through adenosine or not, the bioelectric potentials were inhibited with serotonin and theeffect of the non selective adenosine antagonist caffeine on this inhibition was assessed. Even though concentrations as high as 300 juM were used caffeine did not reverse the inhibitory effects of serotonin. These results suggest that the spinal segmetal analgesia caused by serotonin might not be through adenosine.