16-22 yaşları arasındaki erkek sutopu oyuncularının kol ve bisiklet ergometresindeki maksimal egzersizde fizyolojik yanıtlarının karşılaştırılması
- Tez No: 31393
- Danışmanlar: PROF. DR. S. ORHAN ANDAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma kol ve bisiklet ergometresindeki maksimal egzersizde fizyolojik yanıtların karşılaştırılması amacıyla düzenlenmiştir. Kol ergometresi egzersizi krank yüksekliği omuz seviyesinde olacak şekilde oturur pozisyonda, aktif kas gruplarının miktarını artırmak amacıyla gövdeyi sabitleştirmeden uygulanmıştır. Yüklemeye bisiklet ergometresinde 75 Watt'la başlanmış ve her 3 dakikada 50 Watt'lik yük artırılmıştır (75- 125-175-225-275-325 Watt) ve kol ergometresinde yüklemeye 25 Watt'la başlanmış ve her 3 dakikada 25 Watt'lik yük artırılmıştır (25-50-75 Watt). Çalışmada 16-22 (18.8 ± 2.0) yaşları arasındaki 13 erkek sutopu oyuncusunun oksijen tüketimi, kalp atım hızı, soluk hacmi, solunum frekansı ve pulmoner ventilasyon değerleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was designed to compare the physiological responses during maximal arm cranking and cycling exercise. Arm cranking exercise was performed at sitting and shoulder level position using no torso restraints to maximize the amount of active skeletal muscle mass. In the study, exercise intensity was started with a load of 75 Watts and increased 50 watts in every 3 minutes (75-125-175-225-275-325 Watts) in cycling and started with a load of 25 Watts and increased 25 Watts in every 3 minutes (25-50-75 Watts) in arm cranking. In the tests, oxygen consumption, heart rate, tidal volume, respiratory frequency and pulmonary ventilation were measured using a breath-by-breath expiratory gas analyser in 13 male water polo players aged 16-22 (18.8 ± 2.0) years. At equal workload (75 Watt) the oxygen consumption, heart rate, tidal volume, respiratory frequency and pulmonary ventilation were statistically higher (p< 0.001) during arm cranking than cycling. The maximal workload for arm cranking was % 35 lower than that for cycling (75 vs 267.3 ± 34.4 Watt).