Vardiyalı çalışmanın işçi sağlığına ve işgüvenliği açısından önemi
  1. Tez No: 31391
  2. Yazar: ALİ TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tezde, vardiyalı çalışmanın isçi sağlığı ve is güvenliği açısından önemi araştırılmıştır. Bu amaçla çalışmamızın birinci bölümünde, vardiyalı çalışmanın doğusu, gelişimi, vardiya türler, vardiyalı çalışmanın düzenlenmesi ile vardiyalı çalışmanın isçi sağlığı ve is güvenliği üzerine yapmış olduğu etkiler araştırılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde konuyu bir işyeri düzeyine indirerek M.K.E.K. Pirinç Fabrikasında vardiyalı sistem ile çalışan isçilerin isçi sağlığı ve is güvenliğine ilişkin sorunlarını ortaya koymak amacıyla da bir örnek çalışma yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemi M.K.E.K. Pirinç Fabrikasında vardiyalara giren isçiler oluşturmuştur. Veri toplama amacıylas isçilerin bağımsız özelliklerini içeren, isçi sağlığı ve is güvenliğini etkileyen, vardiyalı sistemden kaynaklanan etkiler hakkındaki görüşlerini ortaya çıkaracak sorunları içeren soru kağıdıkullanılmıştır. Veriler yüzdelik ve ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda işçilerin büyük bir kısmında vardiya sisteminde çalışmanın sosyal yaşantılarını, aile ve çevre il ikilerini, uyku düzenlerini etkilediği görülmüştür» İşçilerin en fazla şikayet ettikleri konuların başında da yorgunluk, bas ağrısı ve sinirlilik gelmektedir. Bütün bu sonuçlar diçjer literatürlerdeki sonuçlarla benzerlik arz etmektedir. Ayrıca M.K.E.K» Pirinç Fabrikasında işkazası sayısının -Fâzla, olduğu, kaza sonucu olarak da çeşitli organ yaralanmaları gözlenmiştir. Vardiyalı sistemle çalışmanın işçiler üzerine vermiş olduğu etkileri en aza indirmek ve iş kazalarını biraz olsun önlemek için de şu sonuçlara varılmıştır; - Vardiyaların işçi sağlığını en az etkileyecek şekilde düzenlenmesi. - İşçilere hizmetiçi eğitim faaliyetlerinin düzenli olarak verilmesi. - İşyeri teknik emniyet tedbirlerinin alınması ve kişisel koruyucuların temin edilerek, işçilere bunların kullandırılması - Vardiyalı sistem ile çalışan işçilere bazısosyal faaliyetlerin uygun saatlerde yapılması, işyerinde sürekli hizmet veren kantinlerin bulundurulması, vardiyalarda gidip gelmede ulaşım kolaylığı sağlanması vb») çeşitli kolaylıklar gösterilmesi gibi ihtiyaçları olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the importance of shift world in the aspect of worker health and work safety has been searched» For this reason, at the first of stage of the search? we searched the rise and development of the shift working, the kinds of it, as well as the regulation of shift working and its effects on worker health and work safety. At the second stage, having reduced the subject into a working place we have searched the problems of the workerss working at the MKEK Brass Factory with shift working system, about worker health and worked safety» The search has been planned descriptive» The samples of the search were the workers of MKEK Brass Factory, who are working with shift system» In order to collect data, a question sheet which was containing the questions to sport the independent characteristics of the workers, to mention the effect of the shift working on worker's health and work safety has been used in this search. The datas have been evaluated by the tests of percent age and K*.It has been realized after the search that working at the shift system effects the social lif es, the relationships with the.family and surroundings and sleeping systems of the workers. The fatigue, headache and been nervous are amongst the biggest problems of workers which a.re the workers mostly complaining.. All of these results show similarities to the results of literatures. Moreover, it has been observed that, the work accidents and injuries related to them B.re in high amounts. In order to reduce the affects of shift working system and to prevent the work accidents, below mentioned results obtained? - Shifts should be regulated so that to protect the worker's health. - The serve in education should be given to the workers regularly. - The technical safety measurements should be taken. Also, the workers should be supplied personal safe guards - Shift workers should be provided some possibilities, (e.g. some social facility should be arranged at suitable times, there should be cafeterias serving day and night, transportation possibility should be supplied for the workers.).