Taurinin yara iyileşmesine etkisi
  1. Tez No: 31394
  2. Yazar: SİBEL DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
VI. ÖZET Hücre proliferasyonu, inflamasyon, kollagenez üzerinde etkileri olduğu bilinen ve antioksidan özelliği olan taurinin insizyonel cilt yaralan üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla bu çalışma düzenlendi. Sırt bölgelerine tam deri kesişi yapılan fareler iki gruba ayrıldı. Kontrol grubunu oluşturan farelerin ilk yarışma serum fizyolojik intraperitoneal olarak (60 [il), ikinci yarısına lokal olarak (30 + 30 u.1) uygulandı. Dört günlük tedaviden sonra yara dokularındaki malondialdehit (MDA) ve histamin düzeyleri ile yara gerimleri ölçüldü. Epidermis ve dermişteki yapısal değişiklikler histolojik olarak değerlendirildi. MDA ve histamin düzeylerinin en düşük bulunduğu lokal taurin grubunda yara geriminin en yüksek düzeyde olduğu saptandı. Kontrol gruplarında ise MDA ve histamin düzeyleri yüksek, yara gerimleri düşük bulundu. Taurinin yara dokusunda MDA ve histamin düzeylerini düşürerek yara gerimini arttırdığı, mast hücre degranülasy onunu önlediği, dolayısıyla yara iyileşmesini olumlu yönde etkilediği sonucuna varıldı. Bu bulguların daha ileri çalışmalarda hidroksiprolin ve taurin düzeyleri ile desteklenmesi uygun bulundu. 46
Özet (Çeviri)
Vn.SUMMARY Taurin which has atı anîioxidant feature is already known to have an influence on celi proüferatîon, infla.rnmation and collagenesis, The aim of this study was to search the effect of taurin on incisional skin wounds, The nıice incised on the dorsal area were divîded into the cootrol and the expriınental groups. Şaline was injected intraperitoneally (60 jıl) to the half of the aııîmals in the control group but it was locally (30 + 30 pl) applîed to the rest of it, ön the otfaer hane! 50 rnM of the taurin solutîon was given by the sarne applîcation methods to the first and second half of the experimental group, respectively. After four days of the treatment the malondyaldehyde (MDA) and histamin levels as weE as the breaking strength of the wound tissue were measured. Structural alterations in epidermis and dermiş were evaluated histologically,* The breaking strength was the highest in the locally taurin group which had the least MDA and the histamin levels, in the contrary, the MDA and the histamin levels of the control group were high while the breaking strength was low. it was conclııded that taurin încreases the breaking strenght by decreasüıg the MDA and histamin levels and prevents the degranolation of the mast cells. These observations suggest that taurin may be useful on woıınd heaiing. Forther work can be done to measure the taurin and hidroxyproline levels in woımd tissues to support the results of the present study. 47